Czy możemy się czegoś nauczyć od kota, ropuchy szarej lub wilka? Okazuje się, że nawet bardzo dużo! Podpatrując instynktowne zachowania zwierząt możemy, a nawet powinniśmy wykorzystywać ich naturalną mądrość w świecie ludzkich relacji – o tym, jak zwierzęta mogą nas inspirować jest książka Animal Rationale, autorstwa Pawła Fortuny i Łukasza Bożyckiego.
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do minister nauki i szkolnictwa wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej o podjęcie stanowiska w sprawie opłat pobieranych przez uczelnie wyższe podczas rekrutacji na studia. Do RPO wpływały liczne skargi, że kwoty pobierane przez uczelnie w trakcie postępowania kwalifikacyjnego są za wysokie, biorąc pod uwagę sytuację materialną niektórych aplikujących, w szczególności w sytuacji złożenia aplikacji na kilka uczelni lub na kilka kierunków studiów.
29 września w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się VI Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych Amatorskich Zespołów Seniorów i Osób Niepełnosprawnych Puma 2015. W ramach wydarzenia odbędzie się także konferencja naukowo-szkoleniowa pt. "Artystyczny, literacki i medialny obraz starości i niepełnosprawności".
W liceach w całym kraju będą realizowane zajęcia z filozofii. Nowy program edukacji filozoficznej będzie realizowany w tysiącu klasach w szkołach w całym kraju. Program ma zachęcić akademików do nauczania filozofii w szkołach i zacieśnić współpracę uczelni ze szkołami ponadgimnazjalnymi.
Do ponad 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku w całej Polsce na zajęcia przychodzi ponad 150 tys. osób. Słuchaczami UTW są w zdecydowanej większości kobiety.
W starożytności uchodziły za oznakę mocy kapłanów, niepokój i lęk wzbudzają jeszcze nawet w czasach nowożytnych, gdy znamy już ich przyczynę i naturę. Zaćmienia Słońca. Obecnie powodują zaciekawienie i wyganiają na zewnątrz zarówno amatorów rzadkich zjawisk, jak i pasjonatów astronomii czy fotografii.
Wielowątkowa, momentami wręcz zabawna historia życia jednego z około dwustu tysięcy dzieci, które urodziły się dokładnie w 300. rocznicę śmierci najwybitniejszego astronoma – Galileusza.
W Polsce działa już 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które skupiają ponad 150 tys. słuchaczy. W tym roku uniwersytety otrzymały 2,5 mln zł w ramach programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Dzięki nauce języka obcego liczba połączeń w mózgu wzrasta, a tym samym umysł staje się bardziej elastyczny i bardziej wydajny.
Dziś doszło do historycznego wydarzenia - lądownik Philae pomyślnie osiadł na komecie Czuriumow-Gierasimienko. Zakończona dziś sukcesem misja Rosetta znalazła niemal natychmiast swoje odzwierciedlenie w Goodle Doodle.
Jeśli chce się poprawić pamięć, trzeba wykazać ciekawość, mówią uczeni. To bardzo pomocny składnik wszelkiej nauki.
Badania wykonane, wyniki osiągnięte, artykuły opublikowane. Wydaje się, że mająca taki przebieg praca uczonych to dobrze wykonana robota. Okazuje się jednak, że niektóre prace są tak absurdalne, iż warto przyznać im specjalne nagrody.
Promocja miasta i aktywnych form edukacji dzieci w wieku wczesnoszkolnym – te cele zakłada Fundacja Wspierania Więzi Lokalnych „Linking Foundation”, organizując wycieczki edukacyjne z udziałem seniorów w roli wolontariuszy. Oferta wycieczek skierowana jest do najmłodszych uczniów, ich wychowawców i rodziców.
Ludzie o wyższej aktywności poznawczej w dojrzałym i starszym życiu mogą liczyć na istotne opóźnienie ewentualnych problemów z pamięcią i myśleniem.
Zmarła Stephanie L. Kwolek, chemiczka pochodzenia polskiego, która wraz z zespołem ponad pięć dekad temu wynalazła kevlar, włókno stosowane do produkcji kamizelek kuloodpornych. Uczona miała 90 lat.