Instytut Pamięci Narodowej ogłosił III ogólnopolski konkurs historyczny „Nadzieje i rozczarowania... Społeczeństwo polskie w czasach Gomułki i Gierka. Doświadczenia świadka historii”, przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Celem konkursowych zmagań jest zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów rodziny i historii regionalnej.
Chińczycy przed końcem obecnej dekady wybudują 10 000 nowych szkół dla obywateli będących w starszym wieku. Program ten jest propozycją władz na rozwiązanie problemów społecznych i rynkowych spowodowanych starzeniem się chińskiej populacji.
26 września obchodzony jest szósty Europejski Dzień Języków, ustanowiony w roku 2001 przez Radę Europy. Święto ma szczególne znaczenie - 22 grudnia ubiegłego roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2006 Rokiem Języka Polskiego.
Istnieje wiele dziedzin wymagających znajomości języków obcych, profity z nauki są bezdyskusyjne. Korzyści z uczenia się obcego języka są widoczne w każdym wieku, a przy różnorodności metod nauczania nie ma też ludzi "za starych" na taką naukę. Przedstawiamy kilka dziedzin, w których znajomość jezyka obcego jest bardzo pomocna.
Po 22 latach pracy polegającej na pomocy dzieciom w bezpiecznym dotarciu do szkoły Julia Tally, przedstawicielka pokolenia baby boomers, postanowiła przejść na emeryturę. Chce jednak dobrze wykorzystać wolny czas, spędza go z dziećmi mającymi kłopoty w szkole ucząc je między innymi czytania.
W wieku 88 lat zmarł prof. Jerzy Wojciech Doerffer, wybitny inżynier, światowy autorytet i twórca szkoły naukowej w dziedzinie technologii okrętów, rektor Politechniki Gdańskiej w latach 1981-1984. Prof. Doerffer był doktorem honoris causa kilku wyższych uczelni oraz autorem wielu książek z dziedziny okrętownictwa.
Im więcej seniorów pokolenia powojennego wyżu demograficznego przekracza 60 rok życia, tym częściej wielu z nich zaczyna się martwić o stan swojego umysłu i ewentualne możliwości jego pogorszenia się. Faktem jest, że ludzie żyją dłużej, ale co z tego jeśli kondycja fizyczna, a co najważniejsze mózg nie pozwala na radość z życia do późnych lat starości.
Magic Talker LM-580 to nowy model słownika elektronicznego w ofercie koreańskiej firmy Eintech, który bardziej przypomina przenośny odtwarzacz multimedialny, niż podobne na rynku produkty. Urządzenie wyposażono m.in funkcję odtwarzania filmów z prędkością 30 klatek na sekundę.
Amerykańscy seniorzy podróżują niemal po całym świecie dzięki organizacji non-profit o nazwie Elderhostel. Motywem przewodnim jest nauka poprzez zwiedzanie, poznawanie nowych miejsc i ciekawych, różnorodnych kultur i narodowości.
Unia Europejska pragnie by wszyscy jej mieszkańcy mieli równe szanse na udział w jej działaniach bez względu na wiek i stan zdrowia. Nowym pomysłem ma być realizowany poprzez ICT (technologię informacyjno-komunikacyjną) program eInclusion@EU, który dąży do tego by zaktywizować starszych i niepełnosprawnych członków społeczeństwa.
Fundacja Wspomagania Wsi rozpoczęła kolejny szkoleń informatycznych dla osób starszych – tym razem na Podkarpaciu.
Tylko 13 procent Polaków w wieku 55-64 lata korzysta z internetu, podczas gdy robi to 66 procent osób, w wieku 18-24 lata - wynika z ostatnich badań CBOS. Osoby starsze niechętnie także używają telefonów komórkowych.
W ciągu ostatnich lat zainteresowanie usługami szkoleniowymi wśród osób indywidualnych wyraźnie wzrosło. Według danych z badania zrealizowanego przez Ipsos w styczniu 2006 roku, 45 proc. Polaków jest zainteresowanych poszerzaniem swoich kwalifikacji i umiejętności. Od ostatniego badania zrealizowanego przez Ipsos 6 lat temu odsetek ten wzrósł o połowę - w 2000 roku 31 proc. Polaków wyrażało zainteresowanie poszerzaniem swoich kwalifikacji. W grupie tej z roku na rok znajduje się coraz więcej seniorów.
Wrocławska Akademia Tęczowa organizuje bezpłatne kursy internetowe dla seniorów. Na zajęcia z babciami i dziadkami mają także przychodzić ich wnuki - by ich wesprzeć i ośmielić do korzystania z nowoczesnych metod komunikacji.
2 marca 2006 roku w Urzędzie Miasta Włocławek odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego 2005/2006 Włocławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Indeksy otrzymało ponad 300 osób.