Benjamin Franklin miał okazję zaznać i biedy, i bogactwa, poznał smak i porażki, i sukcesu, znalazł się na szczytach władzy, ale i doznał upokorzeń. Parał się rozmaitymi zajęciami zdobywając powodzenie jako biznesman, człowiek nauki, filantrop, wynalazca, filozof, polityk. W najwyższym stopniu był self-made man. Jedynie dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom świecił triumfy w tak wielu dyscyplinach. Oto kilka złotych myśli jego autorstwa, które warto wziąć sobie do serca.
Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków. A gdy naprawdę coś nam doskwiera, uczeni zamykają się w bibliotekach i laboratoriach usilnie pracując nad rozwiązaniem problemu. Nie zawsze jednak tak właśnie rzecz ma się z wielkimi wynalazkami. Czasem coś, co zmieniło losy świata lub dziś jest w powszechnym użytku, zrodziło się przypadkiem.
3 marca do naszych kin trafi film "Maria Skłodowska-Curie" z Karoliną Gruszką w roli głównej, tymczasem w Hollywood ma powstać inny obraz o polskiej laureatce Nobla.
25 grudnia zmarła Vera Rubin, amerykańska astronom, zajmująca się badaniami nad ciemną materią, wymieniana w ubiegłym roku jako kandydatka do Nagrody Nobla. Miała 88 lat.
59 proc. Europejczyków uważa, że tempo zmian prowadzących do zwiększenia reprezentacji kobiet w nauce jest zbyt wolne – wynika z badania „Women in Science” zrealizowanego przez Fundację L’Oréal. Z kolei jak pokazuje raport „Piękne umysły – rola kobiet w świecie nauki”, wśród Polaków taka sytuacja nie budzi większych kontrowersji i tylko co piąty nasz rodak uważa, że wolno zachodzące zmiany są zastanawiające i wymagają poprawy.
Kobiety stanowią 65% osób wyjeżdżających z Polski za granicę w celu nauki języków obcych. Nie dziwi fakt, że w głównej mierze to młode osoby uczą się języków, ale również te w wieku średnim i starsze, bardzo często znajdują czas na ich naukę.
Ludzie, którzy nie zaprzestają nauki po opuszczeniu szkolnych murów, cieszą się lepszym zdrowiem, później doświadczają objawów zaburzeń poznawczych i po prostu łatwiej im się żyje. Nic dziwnego zatem, że idea kształcenia ustawicznego dotarła pod strzechy. Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że warto się uczyć. Zobacz, co o edukacji sądzili słynni ludzie - oto najpopularniejsze cytaty dotyczące kształcenia.
Dzisiejsi seniorzy wiodą bardzo aktywne życie. Czerpią z niego pełnymi garściami. Są optymistami pozytywnie nastawionymi do świata. Chcą się uczyć, poznawać, rozwijać. Doskonałym miejscem do realizowania tego typu aktywności jest Centrum Nauki Kopernik, z bogatą ofertą wydarzeń: wystaw, wykładów, warsztatów i innych atrakcji.
Z telewizyjnej anteny ma wkrótce zniknąć popularnonaukowy program "Prawda czy fałsz - pogromcy mitów", w którym gospodarze rozprawiali się z wieloma filmowymi sztuczkami i miejskimi legendami.
Rusza program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowany do humanistów: „Pomniki polskiej myśli filozoficznej, teologicznej i społecznej XX i XXI wieku”. Uczestnicy będą mogli ubiegać się o fundusze na badania związane z najnowszymi dokonaniami polskiej humanistyki.
Czy możemy się czegoś nauczyć od kota, ropuchy szarej lub wilka? Okazuje się, że nawet bardzo dużo! Podpatrując instynktowne zachowania zwierząt możemy, a nawet powinniśmy wykorzystywać ich naturalną mądrość w świecie ludzkich relacji – o tym, jak zwierzęta mogą nas inspirować jest książka Animal Rationale, autorstwa Pawła Fortuny i Łukasza Bożyckiego.
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do minister nauki i szkolnictwa wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej o podjęcie stanowiska w sprawie opłat pobieranych przez uczelnie wyższe podczas rekrutacji na studia. Do RPO wpływały liczne skargi, że kwoty pobierane przez uczelnie w trakcie postępowania kwalifikacyjnego są za wysokie, biorąc pod uwagę sytuację materialną niektórych aplikujących, w szczególności w sytuacji złożenia aplikacji na kilka uczelni lub na kilka kierunków studiów.
29 września w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się VI Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych Amatorskich Zespołów Seniorów i Osób Niepełnosprawnych Puma 2015. W ramach wydarzenia odbędzie się także konferencja naukowo-szkoleniowa pt. "Artystyczny, literacki i medialny obraz starości i niepełnosprawności".
W liceach w całym kraju będą realizowane zajęcia z filozofii. Nowy program edukacji filozoficznej będzie realizowany w tysiącu klasach w szkołach w całym kraju. Program ma zachęcić akademików do nauczania filozofii w szkołach i zacieśnić współpracę uczelni ze szkołami ponadgimnazjalnymi.
Do ponad 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku w całej Polsce na zajęcia przychodzi ponad 150 tys. osób. Słuchaczami UTW są w zdecydowanej większości kobiety.