Badania prowadzone przez psychologów z Uniwersytetu w Warwick ujawniły silny związek między dostrzeganiem duchowego wymiaru nauki a pozytywnym samopoczuciem. Oznacza to podobne korzyści do tych kojarzonych z religią.
Znana już ze szkoły podstawowej liczba π (pi) ma swoje święto - poświęcono jej 14 marca. Datę wybrano nieprzypadkowo - jej zapis bowiem: 3,14 jest jej najpowszechniej znanym przybliżeniem. Po raz pierwszy "Dzień liczby π" obchodzono w 1988 roku.
Jeśli chcesz wypracować zdrowe nawyki, ćwicz mózg podobnie jak mięśnie - powtarzalność określonych czynności przeradza się w nawyk i tylko tak możemy wypracować sobie regularność określonych zachowań.
Znajomość języków obcych poszerza horyzonty i możliwość eksplorowania świata. Pozwala pracować poza granicami ojczystego kraju, otwiera nas na nowe kultury, ułatwia komunikację – korzyści jest wiele. Dodatkowo, jak pokazują wyniki badań, nauka języków obcych jest dobrą inwestycją w zdrowie. U osób, które posługują się już dwoma językami, problemy z pamięcią występują nawet 5 lat później niż u osób znających jeden język, gdyż dwujęzyczność hamuje procesy starzenia się mózgu.
Znajomość języków obcych jest istotna nie tylko ze względu na pozycję w CV. Poza tym, że umożliwia komunikowanie się z większą grupą ludzi, wzmacnia również mózg. Nauka nowego języka sprzyja utrzymaniu jego dobrej sprawności do późnej starości. Dowiedziono, że uczenie się języków obcych hamuje proces starzenia się mózgu i zwiększa inteligencję.
W wieku 76 lat zmarł Stephen Hawking, brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk, jeden z najbardziej rozpoznawalnych ludzi świata nauki, autor przełomowych prac naukowych i popularyzator wiedzy z zakresu fizyki i kosmologii. Od lat cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne.
26 września w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się VIII Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych Amatorskich Zespołów Seniorów i Osób Niepełnosprawnych Puma 2017. W ramach wydarzenia odbędzie się także konferencja naukowo-szkoleniowa pt. "Starość w drodze, czyli mądrość życiowa i los człowieka późnej dorosłości".
W ostatnim czasie dość często diagnozuje się u dzieci ADHD lub ADD. Jednakże nie tylko maluchy (i młodzież) z tymi zaburzeniami doświadczają problemów z koncentracją. Zobaz, jak pomóc dziecku w skupieniu uwagi.
Im szybciej dziecko nauczy się czytać, tym szybciej otwierają się przed nim ogromne możliwości rozwojowe. Wie to każdy dorosły i stara się zachęcać maluchy do nauki literek.
Ty doskonale wiesz, jak ważna jest edukacja, ale Twój wnuk nie musi mieć tej świadomości i być może niechętnie sięga po książki, a odrabianie lekcji to prawdziwa próba cierpliwości dla wszystkich domowników... Jak to zmienić? Schopenhauer w „Erystyce" pisze, że gdy planuje się przekonanie kogoś do czegoś, trzeba umieć odwołać się do jego woli, tj. sprawić, że sam będzie chciał tego, czego my od niego oczekujemy. A zatem - warto zbudować u dziecka odpowiednią motywację do nauki. Choć wakacje w pełni, warto już nauczyć się kształtowania takiej postawy wnuków, która pomoże im z przyjemnością myśleć o szkole.
Benjamin Franklin miał okazję zaznać i biedy, i bogactwa, poznał smak i porażki, i sukcesu, znalazł się na szczytach władzy, ale i doznał upokorzeń. Parał się rozmaitymi zajęciami zdobywając powodzenie jako biznesman, człowiek nauki, filantrop, wynalazca, filozof, polityk. W najwyższym stopniu był self-made man. Jedynie dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom świecił triumfy w tak wielu dyscyplinach. Oto kilka złotych myśli jego autorstwa, które warto wziąć sobie do serca.
Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków. A gdy naprawdę coś nam doskwiera, uczeni zamykają się w bibliotekach i laboratoriach usilnie pracując nad rozwiązaniem problemu. Nie zawsze jednak tak właśnie rzecz ma się z wielkimi wynalazkami. Czasem coś, co zmieniło losy świata lub dziś jest w powszechnym użytku, zrodziło się przypadkiem.
3 marca do naszych kin trafi film "Maria Skłodowska-Curie" z Karoliną Gruszką w roli głównej, tymczasem w Hollywood ma powstać inny obraz o polskiej laureatce Nobla.
25 grudnia zmarła Vera Rubin, amerykańska astronom, zajmująca się badaniami nad ciemną materią, wymieniana w ubiegłym roku jako kandydatka do Nagrody Nobla. Miała 88 lat.
59 proc. Europejczyków uważa, że tempo zmian prowadzących do zwiększenia reprezentacji kobiet w nauce jest zbyt wolne – wynika z badania „Women in Science” zrealizowanego przez Fundację L’Oréal. Z kolei jak pokazuje raport „Piękne umysły – rola kobiet w świecie nauki”, wśród Polaków taka sytuacja nie budzi większych kontrowersji i tylko co piąty nasz rodak uważa, że wolno zachodzące zmiany są zastanawiające i wymagają poprawy.