Dwujęzyczność ma szczególnie pozytywny wpływ na nas w starszym wieku.
Uczenie się języka obcego to nie tylko szansa na awans czy lepszą pracę, ale świetny sposób na rozwój intelektualny i zachowanie odpowiedniego poziomu zdolności poznawczych. Z nowych badań wynika, że podczas snu można przyswoić nowy język.
Według badań Biblioteki Narodowej niespełna 40 procent Polaków czyta przynajmniej jedną książkę rocznie, a mniej niż co dziesiąty sięga po siedem lub więcej książek w ciągu roku. Jednakże - co ciekawe - chętnie sięgamy po książki napisane nie po polsku, a także dwujęzyczne. Wynika to m.in. z tego, że dzięki nim możemy skuteczniej uczyć się języków obcych.
W czasach globalizacji posługiwanie się językami obcymi to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Rozwijając kompetencje lingwistyczne - inwestujemy w swoją przyszłość. Ponadto, nauka języka obcego to świetnie ćwiczenie intelektualne. Pracujemy nad swoją pamięcią, poprawiamy zdolności koncentracji, a także podnosimy poziom naszego obycia kulturowego.
Ruszył oryginalny projekt edukacyjny: starsi Amerykanie poświęcają czas na rozmowę z młodymi Brazylijczykami. Dla tych pierwszych ma to być ciekawy sposób na spędzenie czasu, dla drugich - nauka języka.
Włoch Salvatore De Bello przeprowadził się do Polski w roku 2002 i do dziś mieszka w Warszawie. Jego pasją jest uczenie języka ojczystego oraz przekazywanie różnorodnych ciekawostek o Italii. Zajmuje się prowadzeniem kursów włoskiego, tłumaczeniem i wspieraniem włoskich firm na rynku polskim, a także - jako wolontariusz - poświęca swój czas seniorom. Portal senior.pl rozmawiał z Salvatore o specyfice nauki języka włoskiego, różnicach w sposobie obioru wiedzy przez starszych i młodszych oraz aktywności wolontariackiej.
Nauka języków bywa trudna i staje się wyzwaniem zarówno dla młodzieży szkolnej, studentów, jak i ludzi dorosłych. Jednak dziś, w dobie podróżowania i mobilności, nawet osoby starsze muszą często od początku nauczyć się mówić w obcym języku. Istnieje szereg technik, które mogą ułatwić proces nauczania, a co więcej – uczynić go skutecznym i… zabawnym. Prezentujemy kilka z nich.
Znajomość języka obcego nie tylko dobrze wygląda w CV - przydaje wielu rozmaitych korzyści, m. in. pomaga zachować dobrą pamięć czy podejmować lepsze decyzje. A to nie koniec listy benefitów z bycia poliglotą...
Wiele już napisano o profitach dla zdolności poznawczych z nauki języka obcego. Kolejne badania wykazują, że warto intensywnie zaangażować się w poznawanie nowego języka - nauczenie się go w relatywnie krótkim czasie odmładza mózg.
Naukowcy z kanadyjskiego Szpitala Świętego Michała odkryli, że ludzie, którzy mówią więcej niż jednym językiem, mają dwa razy tyle uszkodzeń mózgu niż osoby posługujące się jednym językiem nim notuje się u nich objawy choroby Alzheimera. Jest to pierwszy fizyczny dowód na to, że dwujęzyczność opóźnia chorobę.
Wielu ludzi obawia się, że wraz z wiekiem doświadczy zaburzeń poznawczych. Świadomość siebie i własnego sposobu postrzegania rzeczywistości to rzeczy niezbywalne dla satysfakcjonującego funkcjonowania. Stąd rosnąca popularność wszelkich porad anti-aging, nie tylko tych dotyczących zachowania młodego wyglądu, ale przede wszystkim tych wspomagających pozostanie w doskonałej formie mentalnej w starszym wieku.
Wydawnictwo Langenscheidt podczas trwających w Warszawie Międzynarodowych Targów Książki zaprezentowało swój nowy pomysł na naukę języka obcego. „Czytadła z angielskim w tle" to seria książek napisanych w dwóch językach - polskim i angielskim , przy czym większą część (ok. 70%) stanowi tekst polski.
Tysiące słówek, trudna gramatyka i problemy z opanowaniem właściwej wymowy potrafią skutecznie zniechęcić do nauki języków obcych. Co zrobić, gdy po wielu godzinach wkuwania nie widać rezultatów? Pomóc mogą m.in. mnemotechniki i skojarzenia swobodne, czyli „sprytne” metody nauki.
Nowy rok szkolny będzie trzecim rokiem działalności Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Placówka w dalszym ciągu będzie oferowała wykłady, seminaria, spotkania z ciekawymi ludźmi, naukę języków obcych i kursy komputerowe. Starsi studenci, oprócz języka angielskiego, będą mogli uczyć się francuskiego i niemieckiego.