Młodzi Polacy nie dostrzegają zmieniających się potrzeb seniorów. Zdecydowana większość z nich uważa, że marzeniem ich rodziców na emeryturze jest opieka nad wnukami, praca w ogródku lub spędzanie czasu na rozwiązywaniu krzyżówek. Tymczasem ponad 40 proc. seniorów czas po zakończeniu kariery zawodowej chce przeznaczyć na rozwój osobisty, m.in. studia na uniwersytetach III wieku, naukę języków obcych i wycieczki.
Idea kształcenia ustawicznego we współczesnym świecie ma szczególny wpływ na jakość życia codziennego seniorów i podejmowania przez osoby w tak zwanym trzecim wieku różnorodnych ról społecznych. W nurt działań na rzecz aktywizacji seniorów od lat wpisuje się również Nowohucka Akademia Seniora, która jesienią zaprasza na kolejny rok nauki.
Osoby chcące nauczyć się języka angielskiego, mogą to zrobić za darmo, podczas darmowych warsztatów, realizowanych w ramach projektu „Poliglota".
W naszym kraju edukacja w zakresie języków obcych wśród seniorów staje się coraz popularniejsza. Dojrzałe osoby chcą uczyć się języka obcego z różnych przyczyn, nie tylko dla własnej przyjemności. Poszerzanie zdolności językowych nie jest przecież przewidziane jedynie dla osób młodych.
W tym tygodniu ruszyła kolejna edycja projektu „Angielski 123 w bibliotece” oferującego bezpłatne e-learningowe kursy języka angielskiego dla dorosłych w bibliotekach publicznych. W ramach tego przedsięwzięcia biblioteki z całego kraju mogą uzyskać darmowy dostęp do kursu językowego i udostępniać go swoim użytkownikom.
Dwóch czołowych profesorów odrzuciło tezę o anglosaksońskim pochodzeniu angielskiego, twierdząc, że mają dowody na to, iż wywodzi się ze Skandynawii.
Polscy seniorzy oraz osoby niepełnosprawne najchętniej dokształcają się z obsługi komputera. Grupy zagrożone wykluczeniem społecznym nie chcą dłużej zostawać na marginesie i coraz częściej biorą edukację w swoje ręce. Kto i w jaki sposób próbuje wyrównać swoje szanse w społeczeństwie lub sprostać wyzwaniom cywilizacji?
Jeżeli kiedykolwiek siedzieliście przy biurku ze słuchawkami na głowie, słuchając lektora wypowiadającego słowa w obcym języku, to nie jesteście wyjątkiem. Choć skuteczna, ta tradycyjna metoda nauki nowego języka może być czasami monotonna i nudna. Naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli innowacyjny sposób nauki nowego języka: w czasie przygotowywania posiłków i gotowania.
Setki godzin lekcyjnych, tysiące pojęć, dziesiątki tysięcy słówek do nauki oraz trudność z zapamiętywaniem i rozumieniem przerabianego materiału, to codzienne problemy nie tylko polskich uczniów, ale również dorosłych, którzy edukują się, by poprawić swoją pozycję na rynku pracy. Czy problemy z przyswajaniem wiedzy to efekt niskiej inteligencji Polaków? Nie. Problemem jest najczęściej zła metoda nauki – wynika z analizy ESKK.
W ostatnich latach Europa stanęła w obliczu niezliczonych zmian. Przykładem jednej z nich jest nasilenie się imigracji. Otwarte granice umożliwiają ludziom swobodne i bezproblemowe poruszanie się po całej UE. Niemniej migranci muszą stawić czoła wielu problemom, które wiążą się ze znalezieniem pracy i nauczeniem się języka używanego w ich nowym domu. Naukowcy z uniwersytetów w Manchesterze i Edynburgu w Wlk. Brytanii oraz z Uniwersytetu Auckland w Nowej Zelandii przeanalizowali zagadnienie kompetencji socjolingwistycznej w języku angielskim wśród nastoletnich imigrantów polskich mieszkających w Londynie i Edynburgu. Wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie English World-Wide.
Mieszkańcy dużych miast, głównie z województw mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego, to osoby najczęściej zainteresowane nauką przez Internet - wynika z analizy internetowej bazy kursów i szkoleń Edustacja.pl. Najrzadziej z tej formy nauki korzystają mieszkańcy województw opolskiego i świętokrzyskiego.
Począwszy od kursów akademickich, a skończywszy na lekcjach muzyki bez zbędnego przesiadywania w salach. Edukacja na starość nie musi w dzisiejszych czasach ograniczać się do zwykłej szkoły czy kursu prowadzonego w normalnym trybie. Możliwość edukacji na odległość w czasie i miejscu Tobie przyjemnym daje obecna technologia.
Skończyłaś studia i masz problem ze znalezieniem pracy? Masz dzieci i chcesz wrócić do pracy zawodowej? Ukończyłaś 40 lat i nieznajomość angielskiego i/lub obsługi komputera utrudnia Ci zdobycie pracy? Pokolenia w Akcji to przedsięwzięcie skierowane do Ciebie.
Znajomość języków obcych nie tylko ułatwia życie i zwiększa szanse na znalezienie pracy, zdaniem naukowców może też korzystnie wpłynąć na naszą sprawność intelektualną.
Nie jest tajemnicą, że nauka języków może dać dużo satysfakcji, pozwala rozwijać zainteresowania, umożliwia utrzymywanie aktywności umysłowej na wysokim poziomie. Wszystko to sprawia, że osoby po pięćdziesiątym roku życia coraz chętniej szukają szkół językowych, które kierują swe kursy także do osób w wieku seniorskim.