Herbertowski Pan od przyrody, pozytywistyczna Siłaczka, czy też telewizyjny „Belfer”? Literatura i media pełne są obrazów polskich nauczycieli, które stworzone zostały na podstawie wspomnień i wyobrażeń autorów. Jaki jest portret polskiego współczesnego nauczyciela?
Dziś polscy nauczyciele przyjmują życzenia od obecnych i byłych uczniów, rodziców, władz różnych szczebli i mediów. Pamiętała o nich także największa światowa wyszukiwarka, przygotowując specjalną grafikę.
Parlamentarzyści, nauczyciele, przedstawiciele Temidy, duchowni, górnicy, mundurowi czy żołnierze – to jedne najbardziej uprzywilejowanych grup zawodowych w naszym kraju. Rocznie kosztują nas co najmniej 46 mld złotych. Statystycznie, każdy podatnik dokłada do nich 1194 złote rocznie – wynika z wyliczeń portalu Money.pl.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczy 100 mln zł na wsparcie zwalnianych z pracy nauczycieli. Pieniądze te zostaną uruchomione na aktywizację zawodową nauczycieli. W całym kraju, ze względu na malejącą liczbę uczniów, pracę straci w najbliższym czasie kilka tysięcy nauczycieli.
Z polską edukacją nie dzieje się dobrze. Kontrola NIK wskazała na marne efekty kształcenia w szkołach. W roku szkolnym 2009/2010 w jednej czwartej skontrolowanych szkół podstawowych i gimnazjów wyniki na sprawdzianach i egzaminach pogorszyły się w stosunku do roku poprzedniego, a jedna czwarta uczniów szkół zawodowych objętych kontrolą nie uzyskała uprawnień do wykonywania zawodu. Ponadto nauczyciele pracujący w szkołach często nie spełniali wymogów określonych przez Ministerstwo Edukacji.
Jedna trzecia nauczycieli nie podnosi swoich kompetencji, mimo że mają na to zapewnione środki finansowe. Tym samym nie wypełniają obowiązku, do którego obliguje ich Karta Nauczyciela. Blisko połowa studentów kończących specjalizację nauczycielską nie czuje się dobrze przygotowana do pracy w szkole. System kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli wymaga naprawy - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.