Jak myślisz o sobie na koniec kiepskiego dnia? Odpowiedź może wskazywać nie tylko na to, jak ukształtowała się twoja samoocena, ale także na to, w jaki sposób się odnawia, mówią japońscy psycholodzy.
Czas świąteczno-noworoczny to także pora, w której często oglądamy filmy, które poprawiają nam samopoczucie. Okazuje się, że taka "filmoterapia" rzeczywiście działa. Jakie zatem gatunki i tytuły filmowe powinny znaleźć się w reertuarze na poprawę nastroju?
Oglądanie ptaków czy słuchanie ich śpiewu wiąże się z poprawą samopoczucia psychicznego i to na wiele godzin.
Poważne problemy ze słuchem są częste u osób, które zmagały się z powszechnymi formami raka.
Nowe badania wykazały, że przyjmowanie witaminy B6 w większych dawkach zmniejsza odczuwanie lęku i depresji.
Muzyka może nie tylko wpływać na nastrój - słuchanie szczególnie radosnej lub smutnej melodii może też zmienić sposób postrzegania przez nas świata.
Wystarczy zaprzestać korzystania z mediów społecznościowych tylko przez tydzień, by znacznie poprawić samopoczucie, a także osłabić objawy depresji i lęku. Być może wkrótce będzie się to zalecało ludziom dla lepszej dbałości o zdrowie psychiczne.
Szacuje się, że do 2050 roku nawet 152 milionów ludzi na całym świecie będzie zmagało się z chorobą Alzheimera. Jak dotąd, nie istnieją leki, które znacząco wpływałyby na zapobieganie lub odwracanie zaburzeń funkcji poznawczych. Coraz więcej dowodów pokazuje jednak, że dbałość o odpowiedni styl życia i osłabianie ryzyka naczyniowego ma korzystny wpływ na ogólną sprawność poznawczą.
Okazuje się, że przysłowie "Jak Polak głodny to zły", ma bardziej uniwersalne zastosowanie. Nagły spadek glukozy, którego doświadczamy, gdy jesteśmy głodni, może wpływać na nasz nastrój, wskazują uczeni z University of Guelph.
Kiedy w związku z pandemią COVID-19 trzeba było pracować głównie zdalnie i unikać kontaktu z postronnymi osobami, codzienne przemieszczanie się obejmowało spacery z kuchni do pokoju i z powrotem. Zamiast wyjścia na spacer lub na siłownię zaś chętniej oglądaliśmy programy tv czy filmy online. Taki sposób funkcjonowania z kolei łatwo prowadzi do rozwoju objawów depresji.
Forma terapii rozmowy, prowadzona przez przeszkolonych pracowników przez telefon, zmniejszyła poziom samotności seniorów, którzy zostali odizolowani w czasie pandemii.
Oglądanie programów przyrodniczych w telewizji może poprawić nastrój, zmniejszyć negatywne emocje i osłabić nudę związaną z przebywaniem w izolacji.
Pewne zmiany w diecie mogą pomóc osobom z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi lepiej zarządzać swoim zdrowiem. Jak się okazuje, określony poziom niektórych kwasów pomaga pacjentom w ograniczeniu zmienności nastroju.
Oddychanie w zwolnionym tempie pozwala istotnie zmniejszyć odczuwanie bólu.
Nasz nastrój może oddziaływać na to, jak chodzimy - jesteśmy zgarbieni, gdy odczuwamy smutek i niemal podskakujemy, kiedy jesteśmy szczęśliwi. Okazuje się, że działa to również w drugą stronę - skłanianie ludzi do naśladowania radosnego lub smutnego sposobu chodzenia wpływa na ich nastrój.