Niewiele rodzajów aktywności zawodowej zapewnia stałą różnorodność zadań i wiele okazji do ekscytacji. Już po kilku, a na pewno po kilkunastu latach pracy dla wielu ludzi poniedziałek nie wiąże się - mówiąc oględnie - z radosnym oczekiwaniem na zawodowe wyzwania... eksperci mówią jednak, że odpowiednie nastawienie i kilka zmian, choć nie zapewnią niezwykłych uniesień podczas tych samych, powtarzalnych zajęć, pozwolą na poprawę nastroju podczas pracy.
Mówi się, że starsi ludzi są rozsądniejsi i mniej skłonni do nieodpowiedzialnych zachowań niż osoby młode. Niekonecznie. W istocie obserwuje się pewne zmiany w osobowości związane z wiekiem i należy do nich np. większy optymizm, ale jednocześnie - co wiąże się z optymizmem właśnie - u seniorów odnotowuje się silniejszą skłonność do podejmowania ryzyka.
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale może wpływać na stan naszego umysłu. Odkryto, że określone dźwięki sprzyjają przywoływaniu dobrych wspomnień. Jeśli więc chcesz poprawić sobie humor, włącz odpowiednią melodię.
Depresja to poweszchna choroba, WHO szacuje, że cierpi na nią 300 milionów ludzi na całym świecie. Często jednak pozostaje niezdiagnozowana, bo pacjenci rzadko szukają profejsonalnej pomocy. Ciągle pokutuje przekonanie, że wystarczy „wziąć się w garść", by pokonać przykre objawy. Tymczasem dolegliwość niszczy życie i może prowadzić do samobójstwa. Tym bardziej więc warto postarać się pomóc temu, kto choruje na depresję.
Reglarne picie kawy pomaga uchronić się przed stanami zapalnymi.
Wystarczy jeść orzechy, by znacznie poprawić sobie humor.
Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) jest powszechną zimozieloną rośliną uprawiana w wielu różnych częściach świata. Od wieków wykorzystuje się go do celów medycznych. Tradycyjnie stosuje się go kolkę, stres, czy problemy z oddychaniem. Sprawdź, kiedy sięgać po to popularne zioło.
Tegoroczna jesień nie poprawia samopoczucia. Mało słońca, dużo deszczu i chłód sprawiają, że o wiele łatwiej jest popaść w minorowy nastrój i poddać się sezonowej depresji (seasonal affective disorder, SAD). Jeśli chcesz w pogodniejszym humorze spędzić dzień, wypróbuj tych wskazówek. Przydadzą się nie tylko w jesienne poniedziałki.
Kilkaset milionów ludzi na świecie ma depresję. To jednak oficjalne statystyki. Przypuszcza się, że chorych jest znacznie więcej, ale ciągle sądzimy, że objawy problemu oznaczają, że należy po prostu „wziąć się w garść". To nieprawda. Nie czekaj aż przejdzie „samo".
Nie jest jeszcze zupełnie jasne, na ile depresja jest uzależniona od genów, ale udało się zidentyfikować 17 wariacji genetycznych, które mogą sprzyjać tej chorobie.
Odkryto, że jesienno-zimowa pora roku, przede wszystkim ze względu na ilość światła słonecznego i niesprzyjającą pogodę, może skutkować depresyjnymi objawami. Taka sezonowa depresja (seasonal affective disorder, SAD) dotyczy nawet jednej na kilkanaście osób. Na szczęście w znacznej mierze można z nią skutecznie walczyć także na własną rękę.
Mikrobiom jelit wpływa na produkcję serotoniny, hormonu, który jest związany z dobrym nastrojem.
Za oknem jeszcze pada deszcz, a czasem nawet śnieg, ale mimo niesprzyjającej aury i tak warto (dobrze opatulonym) udać się na spacer. Wymierne korzyści z przechadzki powinny cię do niej dostatecznie zachęcić.
Badania wykazują, że wskaźnik depresji wśród osób starszych jest dwa razy wyższy niż u ludzi w jakimkolwiek innym wieku. Ciągle też bagatelizuje się tę chorobę, która jednak silnie oddziałuje na jakość naszego życia. Warto chronić się przed objawami depresji, a w przypadku rozwoju choroby, poszukać profesjonalnej pomocy. Jednym ze sposobów na osłabienie symptomów depresyjnych jest regularna aktywność fizyczna.
Trudno ciągle tryskać energią i oglądać świat przez różowe okulary. Są dni, w których pomimo braku większych niż zwykle kłopotów, po prostu mamy kiepski nastrój. Poniżej kilka efektywnych i niezbyt pracochłonnych metod na poprawę humoru.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem