Jeśli twój partner jest szczęśliwy, ty też masz lepszy nastrój i nie tylko - okazuje się, że taka sytuacja może też pomóc nam radzić sobie ze stresem, zwłaszcza gdy się starzejemy.
Działania poprawiające nastrój mogą zmniejszyć poziom stanu zapalnego u osób z chorobą zapalną jelit.
Doświadczanie traumy w dzieciństwie może mieć wpływ na to, jak wiele bólu dana osoba odczuwa w wieku dorosłym, według badaczy z Penn State.
Aby poprawić samopoczucie pracowników, firmy wymyślają różne codzienne aktywności, np. ćwiczenie jogi w porze obiadu, czy specjalny czas na spacer i rozmowę. Nowe badania pokazują, że wystarczy 15 minut i odrobina grywalizacji, aby uzyskać istotny efekt.
Jeśli lubisz serwować sobie rano zwykły jogurt, dodaj do niego łyżkę miodu - to pyszny sposób na osłodzenie ulubionego śniadania. Wspomaga to również kultury probiotyczne w jogurcie, mówią eksperci z University of Illinois Urbana-Champaign.
Mniej znany kannabinoid o nazwie kannabigerol (Cannabigerol, CBG), skutecznie zmniejszył niepokój bez odurzenia typowego dla całej rośliny konopi. Może też nawet mieć pewne efekty poprawiające pamięć.
15-minutowy spacer może zmniejszyć o połowę ilość przekąsek, po jakie się sięga w pracy. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Exeter wykazało, że nawet w stresujących sytuacjach pracownicy jedzą tylko o połowę mniej czekolady niż normalnie po krótkim wysiłku fizycznym.
Pomimo popularnej hipotezy, że cechy osobowości są stosunkowo odporne na presje środowiskowe, pandemia Covid-19 mogła zmienić pewne elementy osobowości, uważają uczeni z Florida State University College of Medicine.
Fińscy badacze z Uniwersytetu w Turku wykazali, że uwalnianie endorfin w mózgu wywołane wysiłkiem fizycznym zależy od intensywności ćwiczeń. Oznacza to, że takie treningi jak HIIT (trening interwałowy o wysokiej intensywności) istotnie poprawiają nasz nastrój.
Z fińskich badań wynika, że ludzie często otrzymują błędne informacje na temat depresji. Niedokładne informacje zaś utrudniają ludziom zrozumienie przyczyn ich objawów.
Regularna aktywność fizyczna zapewnia liczne korzyści zdrowotne, w tym zapobieganie chorobom przewlekłym, takim jak choroby układu krążenia, cukrzyca, niektóre nowotwory i osteoporoza.
Zdrowy sen ma pozytywny wpływ na poziom wdzięczności, odporność i rozwój ludzi dorosłych.
W wyjątkowo gorące letnie dni w USA odnotowano zwiększone ryzyko wizyt na izbach przyjęć z powodu kryzysów psychicznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, stanami lękowymi, stresem i nie tylko.
Starsze osoby o dobrym zdrowiu myślą mniej negatywnie w porównaniu z innymi grupami wiekowymi, co przekłada się na większe zadowolenie z życia seniorów.
Kiedy jesteśmy przygnębieni, mówimy, że świat wydaje się szary - nowe badania sugerują, że skojarzenia, jakie tworzymy między emocjami a kolorem, to nie tylko zwykła metafora. Jak się okazuje, odczuwanie smutku rzeczywiście może zmienić sposób, w jaki postrzegamy barwy. Uczeni odkryli, że osoby, u których wywołano smutek, były mniej dokładne w identyfikowaniu kolorów na osi niebiesko-żółtej niż ci, którzy czuli się rozbawieni lub cechowała ich neutralność emocjonalna.