Pandemia Covid-19 spowodowała również nasilenie częstości chorób psychicznych. Około miliarda ludzi na całym świecie cierpi na różne schorzenia tego typu. Teraz uczeni z Korei i USA opracowali technologię, która wykorzystuje dane biometryczne zbierane za pomocą urządzeń przenośnych, aby przewidzieć nastrój i możliwość wystąpienia objawów depresji w kolejnym dniu.
Morsowanie stało się bardzo popularne w ostatnich latach. Eksperci postanowili więc naukowo sprawdzić, na ile może być przydatne dla zdrowia.
Interakcje z przyjaciółmi i rodziną mogą pomóc nam zachować zdrowie, ponieważ wzmacniają nasz układ odpornościowy i zmniejszają ryzyko chorób takich jak choroby serca, udar i cukrzyca typu 2.
Taniec zmniejsza objawy depresji związane z chorobą Parkinsona, mówią uczeni z York University.
Muzyka może zmniejszyć niepokój i pobudzenie u osób z zaawansowaną demencją.
Dźwięki wytwarzane przez ruch pojazdów, mogą osłabiać pozytywny wpływ krajobrazów dźwiękowych przyrody na poziom stresu i niepokoju ludzi.
Jeśli twój partner jest szczęśliwy, ty też masz lepszy nastrój i nie tylko - okazuje się, że taka sytuacja może też pomóc nam radzić sobie ze stresem, zwłaszcza gdy się starzejemy.
Działania poprawiające nastrój mogą zmniejszyć poziom stanu zapalnego u osób z chorobą zapalną jelit.
Doświadczanie traumy w dzieciństwie może mieć wpływ na to, jak wiele bólu dana osoba odczuwa w wieku dorosłym, według badaczy z Penn State.
Aby poprawić samopoczucie pracowników, firmy wymyślają różne codzienne aktywności, np. ćwiczenie jogi w porze obiadu, czy specjalny czas na spacer i rozmowę. Nowe badania pokazują, że wystarczy 15 minut i odrobina grywalizacji, aby uzyskać istotny efekt.
Jeśli lubisz serwować sobie rano zwykły jogurt, dodaj do niego łyżkę miodu - to pyszny sposób na osłodzenie ulubionego śniadania. Wspomaga to również kultury probiotyczne w jogurcie, mówią eksperci z University of Illinois Urbana-Champaign.
Mniej znany kannabinoid o nazwie kannabigerol (Cannabigerol, CBG), skutecznie zmniejszył niepokój bez odurzenia typowego dla całej rośliny konopi. Może też nawet mieć pewne efekty poprawiające pamięć.
15-minutowy spacer może zmniejszyć o połowę ilość przekąsek, po jakie się sięga w pracy. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Exeter wykazało, że nawet w stresujących sytuacjach pracownicy jedzą tylko o połowę mniej czekolady niż normalnie po krótkim wysiłku fizycznym.
Pomimo popularnej hipotezy, że cechy osobowości są stosunkowo odporne na presje środowiskowe, pandemia Covid-19 mogła zmienić pewne elementy osobowości, uważają uczeni z Florida State University College of Medicine.
Fińscy badacze z Uniwersytetu w Turku wykazali, że uwalnianie endorfin w mózgu wywołane wysiłkiem fizycznym zależy od intensywności ćwiczeń. Oznacza to, że takie treningi jak HIIT (trening interwałowy o wysokiej intensywności) istotnie poprawiają nasz nastrój.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem