Analiza niemal czterystu czterdziestu badań z całego świata pokazuje, że narcyzm jest istotnym czynnikiem ryzyka zarówno agresji, jak i przemocy - twierdzą naukowcy.
Chociaż uczeni zidentyfikowali różne rodzaje narcyzmu, wszystkie z nich mają podstawowe cechy, takie jak poczucie wyższości, egocentryzm i brak empatii dla innych
Ludzie stają się mniej narcystycznymi w miarę starzenia się. Jednak różnice między jednostkami pozostają stabilne, pomimo upływu czasu - osoby, które są bardziej narcystyczne niż ich rówieśnicy w dzieciństwie, mają ciągle wyróżniają się tą cechą jako dorośli.
W naszej kulturze jest taka narracja, że młodsze pokolenia stają się coraz bardziej narcystyczne, jednak właściwie nikt nie przenalizował tego, ani nie ocenił, jak narcyzm zmienia się wraz z wiekiem - mówi prof. William Chopik, profesor.
Roszczeniowość - cecha osobowości związana z przesadnym poczuciem wyższości i zasługiwania na coś - może prowadzić do ciągłego rozczarowania, niespełnionych oczekiwań i nawykowych, samonapędzających się zachowań, które pociągają za sobą bardzo wysokie koszty psychologiczne i społeczne.
Ludzie o silnie narcytystycznych cechach są bardziej odporni psychicznie niż posotali: czują się mniej zestresowani i rzadziej zachorowują depresję, pokazują badania przeprowadzone na Queen's University Belfast.
Media społecznościowe stały się ważnym elementem naszej codzienności, stąd nic dziwnego, że mogą o nas dużo powiedzieć - okazuje się, że im więcej zdjęć typu selfie publikujemy, tym bardziej wskazują na narcystyczny wymiar osobowości.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem