Polacy lubią Włochów, Hiszpanów, Anglików, a także swych sąsiadów z południa, czyli Czechów i Słowaków – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Nie przepadamy za Romami i Palestyńczykami. W ciągu roku zaczęliśmy też gorzej oceniać Rosjan.
Do narodów najbardziej lubianych przez Polaków należą Czesi, Słowacy, Anglicy, Włosi i Hiszpanie. Najmniej lubiani są Romowie i Rumuni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. W ciągu ostatniego roku nastawienie Polaków do niemal wszystkich narodów się pogorszyło, a najbardziej niekorzystne zmiany zaszły w postrzeganiu Francuzów.
Od dziesięciu lat coraz większą sympatią darzymy mieszkańców wszystkich krajów sąsiedzkich. Najbardziej lubimy Czechów i Słowaków - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Największą niechęcią darzymy Turków, Libijczyków, Rumunów, Romów i Arabów.
Do narodów najbardziej lubianych przez Polaków należą Czesi i Słowacy, do których sympatię deklaruje około połowy badanych - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Niewiele mniej osób pozytywnie postrzega Hiszpanów, Włochów, Węgrów, Francuzów i Holendrów. Deklaracje niechęci blisko dwukrotnie przeważają nad sympatią w stosunku do Rumunów i Arabów. Wreszcie blisko połowa badanych deklaruje niechęć do Romów.
Wspólne wartości, język, religia, czy historia? Co sprawia, że jesteśmy jednym narodem? Globalny sondaż miesięcznika Reader’s Digest wykazał, że w większości krajów to wspólne wartości i język zdają się najlepiej definiować narodowość. Tylko w Polsce, Meksyku i Rosji największe grupy respondentów wskazały na wspólną historię. W Polsce wybrało ją aż 55% respondentów.