Leonid Hurwicz, zeszłoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, zmarł wczoraj w Minneapolis. Miał 90 lat.
Być może Georg Bush senior odwiedzi Gdańsk, został zaproszony przez Lecha Wałęsę na obchody 25- lecia przyznania naszemu byłemu prezydentowi Pokojowej Nagrody Nobla.
Wspominanie o wieku kobiet uznaje się za nieuprzejme, ale w tym przypadku liczba lat pisarki nagrodzonej Noblem czyni z niej rekordzistkę. Doris Lessing, tegoroczna laureatka tej prestiżowej nagrody, ma 88 lat i jest najstarszą pisarką uhonorowaną literacką Nagrodą Nobla, a skoro już jesteśmy przy danych liczbowych- jedenastą kobietą w gronie noblistów w dziedzinie literatury. Oczywiście, Lessing nie została nagrodzona z powodu swojego wieku, czy liczby napisanych przez siebie książek (których jest czterdzieści), jak oświadczyli członkowie jury w uzasadnieniu swej decyzji: „jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i siłą wizjonerską.”
Kim jest współczesny człowiek? Rozbitkiem na bezludnej wyspie? Jaka jest granica naszej akceptacji drugiego człowieka? Czym jest komunikacja międzyludzka - czy tylko zlepkiem słów, które nie zawsze dotykają głębi istoty myśli? Wreszcie, czym jest opowieść - jaka jest istota jej snucia, ile potrafimy zawrzeć w niej prawdy, ile ludzka pamięć potrafi lub chce spamiętać? To tylko niektóre pytania, które nasuwają się po przeczytaniu powieści pt. „Foe” Johna Maxwella Coetzee.
Amerykański laureat Nagrody Nobla polskiego pochodzenia Frank Wilczek wygłosi w środę 21 listopada na Uniwersytecie Wrocławskim wykład otwarty dla miłośników fizyki pt. „Wszechświat jest dziwnym miejscem” (The Universe Is a Strange Place) – poinformował rzecznik prasowy uczelni.
Młodsza córka Marii Skłodowskiej Curie – Ewa Curie Labouisse zmarła 22. października w Nowym Jorku. Miała 103 lata.
Prof. Leonid Hurwicz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego w 1938 roku został jednym z trzech laureatów Nagrody Nobla z ekonomii, przyznawanej od 1969 roku przez Bank Centralny Szwecji. Oprócz urodzonego i wychowanego w Polsce amerykańskiego ekonomisty, zaszczytne wyróżnienie otrzymali także Eric S. Maskin oraz Roger B. Myerson.
Al Gore, były wiceprezydent i wieloletni członek Kongresu Stanów Zjednoczonych został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Wraz z politykiem wyróżniono Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu.
Doris Lessing, 88-letnia brytyjska pisarka, została tegoroczną laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – ogłosił dziś szwedzki Komitet Noblowski. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu.
Zdaniem „Dziennika”, niemal pewną kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla jest 97-letnia Irena Sendler, która w czasie II wojny światowej uratowała z getta w Warszawie 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Decyzję w sprawie tegorocznego laureata podejmie dziś komitet norweskiego parlamentu w Oslo, ale nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero w piątek, 12 października.
12 czerwca w imieniu Aleksandra Sołżenicyna jego żona odebrała z rąk prezydenta Putina ważną nagrodę “za osiągnięcia w dziedzinie działalności humanitarnej”, przyznaną z okazji Dnia Rosji. Najbardziej znany rosyjski dysydent i więzień polityczny, przez większą część życia walczący z komunistycznym systemem o demokratyczną Rosję, został uhonorowany przez byłego oficera KGB i nagrodę przyjął. W historii nie ma rzeczy niemożliwych.
Żona Prezydenta RP w towarzystwie Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewy Junczyk-Ziomeckiej odwiedziły Irenę Sendler w Klasztorze Zakonu Bonifratrów w Warszawie. Wręczając bukiet biało-czerwonych róż i pamiątkową srebrną szkatułkę z bursztynem w imieniu swoim i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Maria Kaczyńska złożyła uszanowanie dla dokonań Ireny Sendler.
Dziś mija dokładnie 111 lat od dnia, gdy niemiecki fizyk Wilhelm Roentgen odkrył nowy typ promieniowania, które sam nazwał promieniowaniem X. W 1901 roku odkrycie to zapewniło mu Nagrodę Nobla z fizyki.
Orhan Pamuk został nagrodzony przez Szwedzką Akademię Królewską Literacką Nagrodą Nobla, pisarz od początku był faworytem tegorocznego konkursu.
Akademia Szwedzka poinformowała dziś w Sztokholmie, że ogłoszenie nazwiska laureata Nagrody Nobla z literatury odbędzie się w czwartek, 12 października. W ubiegłym roku to najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie na świecie otrzymał Brytyjczyk Harold Pinter. Wśród kandydatów do tegorocznej nagrody, wymienianych przez prasę na "dziennikarskich giełdach", znajduje się Ryszard Kapuściński.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca