Dotychczasowe badania wskazywały, że największe ryzyko nagłego zatrzymania krążenia (sudden cardiac arrest, SCA) dotyczy wczesnych godzin porannych i poniedziałków, teraz okazuje się, że nie da się już wskazać najniebezpieczniejszych godzin czy dni - obecnie zagrożenie jest podobne, bez względu na porę.
Naukowcy z całej Europy tworzą obszerną bazę danych dotyczących przypadków nagłego zatrzymaniach krążenia w celu poprawy bezpośredniej opieki nad pacjentami.
Panorama Firm została partnerem programu „Ratuj z sercem”. Na mapach zaznaczonych jest ponad 900 miejsc w całej Polsce, gdzie rozmieszczone są automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Dzięki nowo wprowadzonej funkcjonalności można szybko znaleźć najbliższe urządzenie i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.
Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) może przydarzyć się każdemu bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, czy styl życia. Bywa często mylone z zawałem, choć objawy Nagłego Zatrzymania Krążenia są nieco inne – zanika oddech, regularny puls, następuje utrata przytomności. Co zrobić, gdy siedzącej obok nas osobie nagle przestaje bić serce? Szansą na przeżycie jest defibrylator dostępny w miejscu publicznym.
Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, przy którym serce przestaje pracować prawidłowo a w wyniku tego ustaje krążenie krwi i pojawia się niedotlenienie organizmu. W następstwie takiej sytuacji po upływie około czterech minut dochodzi do nieodwracalnych zmian w centralnym układzie nerwowym. Dlatego dobrze jest mieć świadomość jak w takiej sytuacji postępować by uratować komuś życie.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca