Czasy, kiedy tran był obowiązkowym elementem uzupełniającym prawidłową dietę przedszkolaków dawno minęły. Dziś nikt już nie gania maluchów z łyżką nieładnie pachnącej substancji o żółtawym odcieniu, której smak pozostawia wiele do życzenia. Być może dlatego wielu dorosłych zapomniało, jak cenne właściwości kryje ona w sobie.
Utrzymanie prawidłowego stężenia "dobrego" cholesterolu we krwi znacząco obniża ryzyko wystąpienie zawału serca, udaru mózgu i choroby wieńcowej. Cholesterol nie jest niebezpieczny. Co więcej, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jednak ważne jest, aby jego stężenie mieściło się w ustalonych normach.
Czy miód jest lepszy niż inne rodzaje cukru? Jane Garton z sagazone postanowiła sprawdzić, jak pożyteczne dla naszego organizmu jest spożywanie miodu.
Zyskiwanie na wadze przysparza nie lada kłopotów - może zmniejszyć szanse na zdrową jesień życia o niemal 80%, przekonują naukowcy.
Chrapanie jest zewnętrznym objawem niedrożności górnych dróg oddechowych. Jak sobie z tym problemem radzi medycyna XXI wieku - odpowiada dr n. med. Maciej Mazur z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.
Ludzki organizm to niewątpliwie cud natury, jednak o ten cud trzeba dbać każdego dnia. Podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia jest zbilansowana, codzienna dieta, zapewniająca człowiekowi tzw. dobre kalorie.
Stragany uginają się teraz pod ciężarem jesiennych owoców: jabłek, śliwek, gruszek. A co wyniknie z połączenia śliwki i jabłka? Pyszny i zdrowy sok.
Nieliczni postrzegają siebie jako „grubasów", nawet jeśli są klinicznie otyli, wynika z ankiety przeprowadzonej przez brytyjski magazyn „Slimming World".
W aptekach i sklepach zielarskich pojawiły się suplementy diety zawierające w swoim składzie ziele Gymnema sylvestre i zieloną herbatę. Przygotowany z nich napar reguluje poziom cukru we krwi i znacznie zmniejsza chęć sięgnięcia po słodycze.
Niby to wiedza powszechna, ale wciąż często niewykorzystywana. Znany truizm potwierdzili niedawno amerykańscy naukowcy: aby utrzymać wagę, należy regularnie podejmować aktywność fizyczną.
Masz ochotę na ratatouille? Lubisz hiszpańskie tapas i greckie meze? Nie odmawiaj sobie tych przysmaków. Dieta śródziemnomorska polecana jest niemal wszystkim, rekomenduje się ją także chorym na cukrzycę typu 2.
Przestań liczyć kalorie, zacznij mantrować "om" - to pomoże zrzucić zbędne kilogramy na dobre, wynika z badań opublikowanych w magazynie „Preventive Medicine".
Zamiast brutalnej ingerencji mechanicznej, komórki tłuszczowe są wymywane przez strumień wody a miast pełnej narkozy pacjent otrzymuje jedynie znieczulenie miejscowe, by bezpośrednio po zabiegu samodzielnie opuścić klinikę. Ukazał się właśnie wywiad z doktorem Jakubem Brągoszewskim - jednym z pierwszych w Polsce lekarzy na co dzień wykonujących nowatorską liposukcję.
Nadwaga i otyłość - już kilka dodatkowych kilogramów - stanowią częste przyczyny chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2. Okazuje się jednak, że mają wpływ także na kurczenie się tkanki nerwowej mózgu u osób starszych czyniąc je potencjalnie bardziej narażonymi na chorobę Alzhiemera i demencję.
Naukowcy odkryli nową „metodę odchudzania". Jeśli chcesz stracić na wadze, wybieraj się do barów czy restauracji wraz z mężem, partnerem lub kolegą... Gdy kobiety spożywają posiłek w towarzystwie mężczyzny, wybierają mniej kaloryczne danie, niż wówczas, gdy nie ma w pobliżu żadnego przedstawiciela płci męskiej.