Choroby serca, cukrzyca, zapalenie kości i stawów – to tylko część schorzeń, które towarzyszą otyłości. Przez nadmiar kilogramów cierpi nie tylko ciało ale i dusza. Otyłość może wywoływać depresję i kompleksy niższości. Który rodzaj dolegliwości jest bardziej groźny?
Odnosisz wrażenie, że próbowałeś już wszystkiego - diety cud, głodówki i superspalaczy tłuszczu - ale efektu nie widać? Zastanawiasz się jak sobie poradzić z nadmiarem kilogramów? Odpowiedź brzmi: należy zwalczyć przyczynę nadwagi, czyli pobudzić przemianę materii! Nie warto odchudzać się za pomocą preparatów przeczyszczających lub „spalaczy" tłuszczu - sięgając po nie, działasz jedynie na objawy nadwagi, a tymczasem należy zwalczać przyczynę problemu, czyli zbyt wolną przemianę materii.
Małe zmiany w diecie, niedostateczna aktywność i nieodpowiedni sen są związane z długoterminowym przyrostem masy ciała.
Widoczna „tu i ówdzie” tkanka tłuszczowa przeszkadza jej właścicielom najbardziej, ale to „ukryty” w ciele tłuszcz stanowi większe zagrożenie. Trzewna tkanka tłuszczowa otacza ważne organy i chroni je. Jednakże, jeśli ma się jej zbyt wiele, może powodować poważne problemy zdrowotne.
Jeśli wskaźnik masy ciała (BMI) jest na poziomie pomiędzy 25,0 a 29,9, oznacza zwykle nadwagę. Warto kontrolować ten wskaźnik tym bardziej, że 46% Polaków ma problemy z nadwagą, bądź cierpi na otyłość, a prawie 18% przynajmniej raz w życiu próbowało schudnąć.
Cukrzyca typu 2 u nowo zdiagnozowanych pacjentów może zostać odwrócona dzięki ekstremalnie niskokalorycznej diecie - twierdzą naukowcy z Newcastle University.
Niskokaloryczna żywność może przyczynić się do nadwagi. Pomysł, że można jeść żywność, której smak się uwielbia i nie narażać się jednocześnie się na dodatkowe kalorie, jest kuszący, ale według najnowszych badań z Purdue University w USA, niektóre syntetyczne substytuty tłuszczu mogą być tak samo niebezpieczne dla naszej wagi, jak "prawdziwe "tłuszcze.
Chirurgia bariatryczna, tj. jedna z najskuteczniejszych metod leczenia skrajnej otyłości, nie ma wpływu na przedłużenie życia starszych mężczyzn, wykazały badania. Naukowcy z Veterans Affairs Medical Center w Durham odkryli, że prawie 7 lat po operacji, pacjenci nie mieli większych szans na dłuższe życie niż mężczyźni, którzy nie zostali poddani operacji.
Osoby, które ćwiczą przynajmniej godzinę tygodniowo, mają znacznie niższe ryzyko bólu pleców, szyi i barków. Nowe dowody potwierdzają przypuszczenie, że brak aktywności fizycznej i otyłość odgrywają rolę w ryzyku rozwoju przewlekłego bólu, wynika z badań Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.
Smażone jajka, boczek, pączek z czekoladą - cokolwiek należy do ulubionych, aczkolwiek niezdrowych śniadań, bywa chętniej wybierane po nocy, która nie cechuje się porządnym, głębokim snem.
Nawet niewielka „nadwyżka" tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha lub bioder może podwoić ryzyko śmierci u pacjentów z chorobą wieńcową serca. Badacze z Mayo Clinic w USA odkryli, że nawet niewielki „brzuch piwny" lub tzw. muffin top, tj. fałda brzuszna, boczki lub wałki tłuszczu, narażają na znacznie większe ryzyko niż w przypadku, gdy tkanka tłuszczowa kumuluje się w innych miejscach ciała.
Otyłość może okazać się w przyszłości jednym z najważniejszych polskich problemów społecznych. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nadwaga przestała być już tylko kwestią estetyki, a stała się powszechną chorobą, która dotyka coraz większy odsetek naszego społeczeństwa. Dietetycy biją na alarm.
Pacjenci, którzy przeszli operację mającą na celu pomoc w utracie na wadze, nie tylko zyskali ładniejszą sylwetkę i większą szansę na zdrowie, ale wykazywali lepszą pamięć i zdolność koncentracji.
Twoja waga zmienia się z wiekiem, ale i pod wpływem różnych sytuacji w życiu, np. ciąży, urodzenia dziecka, pokwitania. Niby to normalne, ale nie czujesz się sobą. Stosowane diety nie przynoszą efektu? Poznaj bliżej przyczynę swoich problemów z wagą, zdiagnozuj ją i wprowadź w życie zalecenia XL-S Medical Spersonalizowanego Programu Zarządzania Wagą.
Stygmatyzowanie osób otyłych jest powszechne. Traktuje się je inaczej w restauracjach, miejscach pracy, etc., ciągle też są narażone na niewybredne uwagi na temat swojego wyglądu. Jedni są na to bardziej uodpornieni, inni wolą się izolować niż mieć okazję usłyszeć nieprzyjemne komentarze pod swoim adresem. Inwektywy i dyskryminujące traktowanie ludzi mających nadwagę nie tylko wpływa na ich psychiczne samopoczucie i wzmaga chęć alienacji, ale i negatywnie oddziałuje na zdrowie fizyczne, wynika z badań przeprowadzonych na Purdue University w USA.