Ograniczenie kalorycznych napojów może pomóc stracić na wadze, ale zastąpienie ich wodą zamiast napojami dietetycznymi, przydaje jeszcze więcej korzyści, wynika z nowych badań.
Wysiłki zmierzające do zgubienia nadmiaru kilogramów mogą okazać się bezskuteczne, jeśli zażywa się jednocześnie określone leki. Zarówno powszechnie dostępne farmaceutyki bez recepty, jak i te przepisywane przez lekarzy mogą sprawić kłopoty z nadwagą.
Pacjenci z cukrzycą stają w obliczu wielu problemów zdrowotnych związanych z chorobą. Witamina B1 może pomóc ich uniknąć.
Kobiety w średnim wieku, które jedzą w pośpiechu, częściej zmagają się z nadwagą niż panie, które jedzą powoli, wynika z badań przeprowadzonych Nowej Zelandii. Badanie nie wykazuje, że znaczna prędkość jedzenia w sposób nieunikniony spowoduje u kobiet zyskiwanie dodatkowych kilogramów, ale naukowcy uważają, że szybkość spożywania posiłków może mieć tu znaczenie.
Uczeni odkryli, że nasze kubki smakowe wyczuwają nie tylko słony, słodki, gorzki, kwaśny i umami (wykrywający białko), ale także tłusty. Nowe ustalenia mogą być bardzo pomocne w walce z nadwagą.
Otyłość jest związana nie tylko z bardziej agresywnym rakiem prostaty, ale także większymi guzami, informują włoscy naukowcy. Podczas gdy w wielu badaniach wykazano związek wagi z rozwojem raka gruczołu krokowego, do tej pory z rzadka przeprowadzano badania związku pomiędzy otyłością a wielkością guza.
Otyłe osoby starsze żyją krócej niż ci, którzy utrzymują prawidłową masę ciała, wynika z badań. Uczeni monitorowali stan zdrowia seniorów zwracając szczególną uwagę przybieranie i utratę na wadze. Odkryli, że wyższy wskaźnik masy ciała (BMI), bądź wskaźnik talia-biodra, oznacza mniejsze szanse na długowieczność.
Zdarza się, że trudno zachęcić mężczyzn do większej dbałości o sylwetkę, ponieważ zazwyczaj nie podlegają tak restrykcyjnym ocenom wizerunkowym, jak kobiety. Jeśli niedostatecznie przeraża otyłych panów znaczne ryzyko chorób śmiertelnych, przedwczesnych zgonów i pogorszenia jakości życia, najnowsze badania mogą być bardziej skuteczne: australijscy uczeni wykazali, że utrata kilku kilogramów może nie tylko zmniejszyć problemy urologiczne, ale także odwrócić problemy zaistniałe w sferze intymnej.
W badaniach dotyczących największych niepokojów związanych z jesienią życia okazało się, że ogromnym lękiem napawa możliwość utraty pamięci i niesamodzielność. Starzenie się samo w sobie nie jest jednak tak istotnym czynnikiem zaburzeń poznawczych, jak choroby, które towarzyszą temu procesowi. Największe zagrożenie dla dobrego funkcjonowania pamięci są: palenie papierosów, nadciśnienie, nadwaga i cukrzyca.
Około jedna trzecia przedstawicieli pokolenia baby boomers cierpi na otyłość, a kolejne 36 procent ma nadwagę - te dane plasują pokolenie dojrzałych Amerykanów na pierwszym miejscu otyłych generacji.
Choroby serca, cukrzyca, zapalenie kości i stawów – to tylko część schorzeń, które towarzyszą otyłości. Przez nadmiar kilogramów cierpi nie tylko ciało ale i dusza. Otyłość może wywoływać depresję i kompleksy niższości. Który rodzaj dolegliwości jest bardziej groźny?
Odnosisz wrażenie, że próbowałeś już wszystkiego - diety cud, głodówki i superspalaczy tłuszczu - ale efektu nie widać? Zastanawiasz się jak sobie poradzić z nadmiarem kilogramów? Odpowiedź brzmi: należy zwalczyć przyczynę nadwagi, czyli pobudzić przemianę materii! Nie warto odchudzać się za pomocą preparatów przeczyszczających lub „spalaczy" tłuszczu - sięgając po nie, działasz jedynie na objawy nadwagi, a tymczasem należy zwalczać przyczynę problemu, czyli zbyt wolną przemianę materii.
Małe zmiany w diecie, niedostateczna aktywność i nieodpowiedni sen są związane z długoterminowym przyrostem masy ciała.
Widoczna „tu i ówdzie” tkanka tłuszczowa przeszkadza jej właścicielom najbardziej, ale to „ukryty” w ciele tłuszcz stanowi większe zagrożenie. Trzewna tkanka tłuszczowa otacza ważne organy i chroni je. Jednakże, jeśli ma się jej zbyt wiele, może powodować poważne problemy zdrowotne.
Jeśli wskaźnik masy ciała (BMI) jest na poziomie pomiędzy 25,0 a 29,9, oznacza zwykle nadwagę. Warto kontrolować ten wskaźnik tym bardziej, że 46% Polaków ma problemy z nadwagą, bądź cierpi na otyłość, a prawie 18% przynajmniej raz w życiu próbowało schudnąć.