Jeśli mimo upływu lat, pilnujesz wagi i nie zyskujesz kolejnych kilogramów, masz większe sznase na ochronę przed cukrzycą.
Większość z nas w ciągu dnia głównie siedzi – za biurkiem w pracy, za kierownicą samochodu, na sofie przed telewizorem czy z laptopem. Wiele słyszeliśmy już o tym, że w ten sposób narażamy się na nadwagę. Lekarze zwracają jednak uwagę, że nadmiar kilogramów to nie jedyne, co nam grozi, jeśli prowadzimy mało aktywny, a wręcz kanapowy tryb życia.
Z chrapaniem zmagają się ludzie w różnym wieku i o różnej posturze, ale już od dawna wiadomo, że tusza ma znaczny wpływ na to, że dana osoba chrapie. Pierwszym krokiem do pozbycia się tego jest utrata zbędnych kilogramów.
BMI wyliczamy dzieląc masę ciała przez wzrost w metrach do kwadratu. Bardzo prosto można wyliczyć i zobaczyć czy jesteśmy w normie czy nie. Tak wygląda teoria, a w praktyce nawet jeżeli BMI pokazuje, że mamy nadwagę wcale nie musimy jej mieć. Tak samo osoby, które mają prawidłowy BMI mogą mieć trochę za dużo tkanki tłuszczowej. Jak to jest z BMI?
Błonnik jest kluczem do walki z otyłością, mówią uczeni z Uniwersytetu Teksasu. Błonnik jest jednym z głównych składników, które pomagają w zachowaniu odpowiedniego poziomu masy ciała.
Nie musisz wypróbowywać skomplikowanych programów odchudzania, aby zmniejszyć swoją wagę. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by móc liczyć na efektywne zmniejszenie masy ciała. To żadna magia, po prostu wraz z rozwojem przemysłu spożywczego i zmianami kulturowymi, nabyliśmy pewnych nawyków, które sprzyjają przybieraniu na wadze. Sprawdź, jak łatwo można to ograniczyć i zyskać ładniejszą sylwetkę.
Przyzwyczajeni do określonego sposobu jedzenia, niechętnie zmieniamy codzienny jadłospis. A gdy już podejmiemy decyzję o przejściu na dietę, nie tylko początki jej stosowania są trudne, ale i trzymanie się nowego sposobu odżywiania na dłużej. Warto przemyśleć kilka zmian, jakie chce się wprowadzić, a przede wszystkim zacząć myśleć o nowym menu jako o elemencie nowego stylu życia, a nie sytuacji przejściowej.
Rak żołądka jest czwartą przyczyną śmierci nowotworowej u kobiet i mężczyzn. Jest najpowszechniejszy wśród osób po siedemdziesiątym roku życia. Jakkolwiek w rozwoju nowotworów określoną rolę odgrywają czynniki genetyczne, styl życia ma również ważny wpływ na ryzyko rozwoju raka. Zobacz, co możesz zrobić, by zmniejszyć prawdopodobieństwo tej choroby.
Reumatoidalne zapalenie stawów to bolesną chorobą, w której układ odpornościowy danej osoby jej atakuje stawy, powodując przewlekłe stany zapalne w stawach rąk, stóp, łokci, ramion, kolan, bioder i stóp. Jakkolwiek dokładna przyczyna choroby nie jest znana, sądzi się, że wpływ na nią mają czynniki genetyczne, a co więcej, ustalono że jest częstsza u osób o określonej pracy.
Wobec powszechnej presji bycia w formie, pojawiają się głosy, że figura nie musi odzwierciedlać stanu zdrowia. Tymczasem wskaźnik BMI to tylko jeden ze sposobów, i to niedoskonały, na określanie prawidłowości wagi. Nie daje się jednak mieć nadmiaru kilogramów i liczyć na dobre zdrowie, nawet gdy inne parametry są w normie.
Jeśli niedosypiasz, może zmienić się u ciebie metabolizm. Osoby, które nie mają okazji się dobrze wysypiać, częściej walczą z nadwagą lub otyłością.
Zyskiwanie na wadze wraz z upływem czasu jest powszechne, ale poważnie zagraża zdrowiu. Przyzywyczailiśmy się, że określony wiek sprzyja zwolnieniu metabolizmu i spokojnie patrzymy, jak wskazówka wagi coraz bardziej wygina się ku prawej stronie. Tymczasem nadwaga i otyłość realnie grozi naszemu zdrowiu i nie warto bezczynnie przyglądać się tyciu.
Z otyłością zmaga się ponad połowa dorosłych Polaków oraz co piąte dziecko. To trzeci, po nadciśnieniu tętniczym i paleniu tytoniu, czynnik ryzyka chorób przewlekłych – cukrzycy, problemów z kręgosłupem czy kłopotów z układem krążenia. Nadwaga i otyłość, mimo, iż stanowią poważny problem zdrowotny, nie zawsze są właściwie leczone, często zaniedbywane. Co jest tego powodem? Jak podkreślają eksperci wciąż panuje przekonanie, że ze zbędnymi kilogramami poradzimy sobie sami, tymczasem w leczeniu otyłości ważne jest kompleksowe podejście, poznanie przyczyn choroby oraz indywidualna terapia pod okiem specjalistów.
Z nowych badań wynika, że w 2015 roku z powodu otyłości zmarło o 30 proc. więcej ludzi niż w roku 1990. Problem nadmiernej wagi jest coraz powszechniejszy.
Otyłość i nadwaga to obecnie jeden z największych problemów współczesnego świata. Według Światowej Organizacji Zdrowia, co roku przybywa osób cierpiących na te przypadłości. W wielu krajach europejskich, w ciągu ostatnich trzydziestu lat, częstość występowania otyłości i nadwagi zwiększyła się aż trzykrotnie. Tendencje te idą w parze ze stale spadającym spożyciem pieczywa, które często uznawane jest za główną przyczynę tycia. Jakie więc są prawdziwe powody naszych problemów z wagą?