Najpierw pojawia się ból związany z utrzymywaniem dłoni przez dłuższy czas w jednej pozycji. Później musimy zmagać się z powracającym, nocnym drętwieniem ręki powodującym wybudzenia ze snu. Na koniec zaś obserwujemy zanik mięśni i wyraźnie zmniejszoną sprawność manualną – tak wyglądają objawy zespołu cieśni nadgarstka. To coraz bardziej powszechny problem, dotykający wielu osób.
Najbardziej powszechne urazy ręki powstają, kiedy ratując się przed upadkiem opieramy cały ciężar ciała na górnych kończynach. Uraz ręki może zatem dotyczyć tak samo osób aktywnie uprawiających sport jak i każdego spacerowicza, który poślizgnie się lub straci równowagę na prostej drodze. Jak uchronić się przed urazem ręki? A jeśli już go doświadczymy, na co powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie leczenia?
W czasie wakacyjnego wypoczynku rośnie ryzyko kontuzji związanych z uprawianiem sportu, zwłaszcza złamań kości łódeczkowatej, określanej przez lekarzy „cichym złamaniem”. Zdarza się, że bagatelizujemy niepozornie wyglądający uraz nadgarstka, który nieleczony może mieć poważne konsekwencje. Jak postępować w przypadku „cichych złamań” radzi dr Paweł Nowicki, chirurg ręki ze Szpitala Centrum ENEL-MED.
Spędzasz długie godziny siedząc przy komputerze? Okazuje się, że długie sesje przy biurku przed ekranem monitora mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na nasz kręgosłup czy wzrok, ale na nasze ręce. Coraz częściej do ortopedów zgłaszają się osoby skarżące się na dokuczliwy ból obejmujący nadgarstek, a nawet całą rękę. Praca przy klawiaturze może przyczyniać się do powstania tzw. zespołu cieśni kanału nadgarstka.
Coraz więcej osób spędza wiele godzin z rękami na klawiaturze. Okazuje się, że taka pozycja może prowadzić do przewlekłej dolegliwości – zespołu cieśni nadgarstka. Co robić, aby mimo wielogodzinnej pracy przy komputerze utrzymać rękę w jak najlepszej kondycji?