Tarczyca – narząd kształtem przypominający motyla, umiejscowiony w środkowej części szyi ponad krtanią. Jest to wewnątrzwydzielniczy gruczoł, produkujący hormony tarczycowe, które mają istotny wpływ na niemal wszystkie układy organizmu człowieka. Od jego działania zależy nasze samopoczucie, metabolizm czy silne i zdrowe kości oraz stawy.
Choroby tarczycy to problem ok. 20% Polaków. Jednak objawy wskazujące na zaburzenia pracy tego gruczołu nie zawsze są swoiste, więc często diagnostyka nie jest podejmowana. Choroby tarczycy są przyczyną rozregulowania gospodarki hormonalnej oraz metabolizmu komórek, a przez to powodują nieprawidłową pracę wielu układów, m.in. rozrodczego, nerwowego i pokarmowego.
Badasz piersi? Sprawdź tarczycę! Z okazji obchodzonego dziś Światowego Dnia Tarczycy, Polskie Amazonki Ruch Społeczny zachęcają do wykonywania profilaktycznych badań USG tarczycy oraz samobadania gruczołu tarczowego.
Jeśli chodzi o nasz wygląd, pierwsze oznaki starzenia się można dostrzec na dłoniach. To jednak nie wszystko - ręce mogą dać ważne informacje na temat stanu zdrowia organizmu, możemy z nich „wyczytać" wiele chorób.
W tegorocznej edycji „Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy” tematem przewodnim są zaburzenia funkcjonowania tego organu u dzieci. Na stronie kampanii można od dziś wykonać test wiedzy dotyczący chorób tarczycy u dzieci i niemowląt. W edukacji zarówno starszych jak i młodszych wykorzystane zostały rysunkowe postaci motylków – Hyper i Hypo. Patronat nad kampanią objęły Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne i Polskie Towarzystwo Tyreologiczne.
Witaminy z grupy B zapobiegają złamaniom. Z badań wynika, że osoby w starszym wieku z niedoborem tych witamin mają znacznie wyższe prawdopodobieństwo pęknięcia lub złamania biodra.
Tarczyca jest niewielkim gruczołem, który położony jest u podstaw szyi. Problemy z jej funkcjonowaniem mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet jakość życia. Zdaniem polskich endokrynologów zaburzenia pracy tarczycy to problem około 22 procent mieszkańców naszego kraju. W tej grupie są przede wszystkim kobiety. Na świecie problemy z działaniem tego gruczołu ma ponad 300 mln ludzi, a nawet 50 procent z nich o tym nie wie.
Właśnie obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy 2014 (trwa od 25 do 31 maja). Problemy z funkcjonowaniem tego gruczołu stają się coraz powszechniejsze - z chorobami tarczycy zmaga się ponad 300 milionów ludzi na świeci. Jod zaś to pierwiastek, który odgrywa w tych dolegliwościach znaczącą rolę.
Będąc jednym z najmniejszych narządów ludzkiego ciała, paradoksalnie wywiera na nie ogromny wpływ. Tarczyca - tak ważna, a tak często pomijana. Zdecydowanie nie doceniamy tego gruczołu, nie zdając sobie sprawy, iż jego prawidłowe funkcjonowanie warunkuje odpowiednią pracę całego organizmu.
Tarczyca to bardzo ważny, a często niedoceniany narząd ludzkiego ciała. Zmiany chorobowe w funkcjonowaniu tego gruczołu istotnie zaburzają nasze zdrowie, samopoczucie i jakość życia.
Jeśli twój sąsiad nie ma szczekającego w nocy psa, a szum miasta nie dociera do wnętrza mieszkania, a mimo wszystko budzisz się w nocy i nie możesz zasnąć, u podłoża kłopotów ze snem może leżeć medyczna przyczyna.
Osoby doświadczające osłabienia pamięci stają się zapominalskie i niezdolne do przyswojenia nowych informacji. Częściej się mylą, są zdezorientowane, a jednocześnie bardziej nerwowe z powodu zmagania się z problemami poznawczymi. W jednym przypadku zmniejszenie zdolności zapamiętywania jest czasowe, w innym długotrwałe - wszystko zależy od przyczyn leżących u podstaw dolegliwości.
Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest kluczowe dla zdrowia. Warto wiedzieć, że dieta pomaga w zapobieganiu i leczeniu jej problemów.
Wiemy, że warzywa są dla nas dobre, ale które wiodą tu prym? Według artykułu opublikowanego w prestiżowym American Journal of Clinical Nutrition prawdziwą gwiazdę wśród jarzyn stanowią brokuły. Brokuły pochodzą z Włoch i są częścią rodziny kapustowatych, do której należą też kalafior, kapusta, kapusta chińska zwana również kapustą pak choi, kapusta włoska i brukselka - wszystkie o podobnych korzyściach zdrowotnych.
Nawet co piąty Polak może cierpieć na zaburzenia czynności tarczycy, ale wg danych NFZ leczeniu poddaje się zaledwie milion osób. Tymczasem nieleczona choroba tarczycy może być przyczyną zawału serca i udaru mózgu.