Sól to jedna z najstarszych przypraw towarzyszących człowiekowi niemalże od zarania dziejów. Bezcenną właściwością soli był jej dar podnoszenia smakowitości potraw, ale jeszcze ważniejsze były jej właściwości konserwujące.
Naukowcy z University College London alarmują, że prawie 2/3 Brytyjskich seniorów powyżej 65- roku życia cierpi z powodu nadciśnienia, 25% ma znaczną nadwagę, a ponad 20% depresję.
Co ją powoduje i jakie ryzyko niesie? Nadwaga jest najpoważniejszym ryzykiem zdrowotnym w krajach uprzemysłowionych. Nadwaga nie tylko źle wpływa na zdrowie, ale jest także problemem kosmetycznym. Dla osób z nadwagą dodatkowe kilogramy i pytanie, jak się ich pozbyć, stają się ważnym problemem, który towarzyszy im latami.
Regularne picie dużych ilości kawy nie powoduje nadciśnienia u pań – do takich wniosków doszli lekarze z Holandii po przebadaniu kilku tysięcy kobiet, amatorów „małej czarnej”. Badania nad wpływem kofeiny na organizm trwały jedenaście lat. Do tej pory uważano, że kawa w zbyt dużych ilościach jest szkodliwa dla obu płci – pisze „Gazeta Wyborcza”.
Począwszy od 20 lutego, wszyscy chętni będą mogli rejestrować się na darmowe porady kardiologa specjalisty oraz badania podstawowych czynników ryzyka chorób układu krążenia – poziomu cholesterolu, ciśnienia tętniczego oraz czynnika BMI – odbywające się w krakowskiej Poradni Instytu Flory.
Ok. 30 proc. Polaków po 49 roku życia nie jest w stanie odbyć stosunku seksualnego, wynika z przedstawionych dziś wyników badań nt. seksualności Polaków przeprowadzonego przez ośrodek TNS OBOP. Autorem badań wspieranych przez jest profesor Zbigniew Izdebski. Prezentacja wyników zainaugurowała obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Seksualnej.
Miażdżycę stanowi przewlekły, postępujący proces chorobowy. Jest on najczęściej związany z wiekiem, u osób starszych nasila się, może doprowadzić do zawału, udaru mózgu, bądź otępienia starczego.
Zalecany jest w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego. Zwiększa odporność na stres, wzmacnia układ kostny i nerwowy, zapobiega miażdżycy i reguluje rytm serca. Zapobiega skurczom i może być stosowany wspomagająco w zespole niespokojnych nóg.
Naukowcy twierdzą, że aby egzystować dłużej i lepiej, trzeba wprowadzić niezbyt drastyczne, ale znaczące zmiany w swym życiu. Oto niektóre rady mające pozwolić na dożycie sędziwego wieku:
Jesteś optymistą? Masz dobre stosunki z rodziną i przyjaciółmi? Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz żyć dłużej. Według badań przeprowadzonych przez Mayo Clinic osoby, które pragną długowieczności, powinny zadbać o pozytywne nastawienie do świata.
Prognozy na 2030 rok są przerażające - 360 milionów osób będzie chorować na cukrzycę. Statystyki podają, że ponad połowa pacjentów jest nieświadoma istnienia choroby. W Polsce z powodu tej choroby cierpią prawie 1,5 miliony ludzi. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 1995 roku chorowało na cukrzycę około 135 milionów.
Spożywanie codziennie niewielkich porcji ciemnej czekolady przyczynia się do poprawy samopoczucia - twierdzą amerykańscy naukowcy. Substancje zawarte w ciemnej czekoladzie nie tylko chronią komórki wyściełające naczynia krwionośne, ale przyczyniają się także do obniżenia ciśnienia tętniczego.
Tryb życia wielu Polaków (brak aktywnego wypoczynku, zła dieta, pośpiech,)musi po pewnym czasie odbić się na naszym zdrowiu, a szczególnie narażone jest serce, na co wskazuje coraz większa liczba zawałów i coraz częstsze występowanie choroby wieńcowej w naszym społeczeństwie.
W Unii Europejskiej trwa akcja edukacyjna „Ciśnienie pod kontrolą”, której celem jest uświadomienie kierowcom, jak ważna rolę dla bezpieczeństwa jazdy odgrywa regularny pomiar ciśnienia powietrza w kołach. Z różnych badań wynika, że aż 70 proc. samochodów na drogach ma za niskie ciśnienie w oponach.
Żywność pełnoziarnista jest niskotłuszczowa, odżywcza i dobrze zaspokaja głód. Nie każdy jednak wie, że jej spożycie wpływa na zmniejszenie zachorowań na różne schorzenia wśród osób starszych, w tym cukrzycę i problemy z sercem. Co więcej, amatorzy pełnoziarnistego chleba wykazują niższą śmiertelność spowodowaną chorobami sercowo – naczyniowymi niż ci, którzy sięgają po inne pieczywo.