Nadciśnienie staje się coraz częstsze w biedniejszych krajach, choć do niedawna problem wydawał się najpowszechniejszy w państwach o wyoskich dochodach. Co istotne, nadciśnienie to główna przyczyna przedwczesnej śmierci na całym świecie. Ryzyko rozwoju zaburzenia dotyczy około 1,4 miliarda ludzi.
Od dawna mówi się o tym, że nadmiar soli oznacza poważne zagrożenie dla zdrowia, może bowiem prowadzić do nadciśnienia i związanych z nim chorób serca. W efekcie coraz więcej ludzi zwraca uwagę na ilość soli w diecie, ale niektórzy przesadzają także w jej ograniczaniu, tymczasem niedobór tego składnika także jest szkodliwy.
Pajcenci, którzy przeszli udar, odznaczają się w pewnych okolicznościach trzy razy wyższym ryzykiem ponownego udaru w porównaniu do osób, które go nie doświadczyły.
Łączenie soków owocowych z określonymi lekami może być niebezpeiczne. Zobacz, dlaczego.
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, może też sporzyjać poprawie zdrowia. Przy czym nie chodzi o jakiekolwiek utwory, ale o muzykę klasyczną - pomaga się uspokoić i obniżyć poziom ciśnienia krwi.
Dzięki badaniu krwi można oszacować ryzyko zawału u danego pacjenta w ciągu najbliższych pięciu lat.
Okres wiosenno-letni wymaga wiele pracy od tych, którzy chcą zadbać o swój ogród. Teraz panowie powinni mieć dodatkową motywację do wysiłku na działce - taka aktywność istotnie zmniejsza ryzyko impotencji.
Sezam stanowi jedno z ziaren znanych ludziom od najdawniejszych czasów. Był szeroko stosowany zarówno jako produkt spożywczym, jak i leczniczy. Zawiera wiele ważnych składników odżywczych, które sprawiają, że powinien znaleźć się w naszej diecie. Zobacz, dlaczego warto wykorzystać tę roślinę prozdrowotnie i nie tylko.
Sięgnij po sezam, a zmniejszysz stres oksydacyjny, który sprzyja szybszemu starzeniu się.
Częstość nadciśnienia tętniczego niemal dwukrotnie u osób narażonych na ciągły hałas silnika.
Większości przypadków udaru można by było uniknąć dzięki zdrowemu stylowi życia i zdrowszym środowisku, mówią nowozelandzcy badacze.
Nie lekceważ zaburzeń rytmu serca. Zobacz, jakie objawy powinny cię zaniepokoić i co robić, by osłabić ryzyko zaburzeń, które się z nimi wiążą.
Kobiety przechodzące menopauzę powinny częściej mierzyć poziom ciśnienia krwi.
Wskaźniki dotyczące ciśnienia tętniczego u osób starszych mogą się nieco różnić od tych dla ludzi w młodszym wieku.
Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób serca. Istnieje związek np. między zanieczyszczeniem środowiska i poziomem cholesterolu w organizmie.