Naukowcy z Instytutu Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Uniwersytetu w Zurychu przeanalizowali dane ponad 8000 osób obejmujących okres ponad 30 lat. W latach 1977 - 1979 uczestnicy zostali poproszenio ocenę swojego stanu zdrowia jako doskonałego, dobrego, dostatecznego, słabego, albo bardzo słabego. Wyniki badań wskazują, że to jak oceniasz własne zdrowie, ma wpływ na długość życia.
Nie trzeba spędzać wielu godzin na siłowni czy wyciskać z siebie siódme poty, by zyskać zdrowie i lepsze samopoczucie dzięki aktywności fizycznej. Powtarza się to niczym mantrę, ale nie bez powodu. Regularność jest tu kluczem do skucesu, już trzydziestominutowe codzienne spacery mogą w długiej perspektywie być istotniejsze dla zdrowia niż szuflada pełna leków.
Afrodyzjaki to sustancje, które mają zwiększać popęd płciowy lub potencję. Termin „mają" jest o tyle adekwatny, że nie wszyscy wierzą w ich skuteczność. Niemniej jednak popularność afrodyzjaków jest ogromna. Warto wiedzieć, że niektóre z nich mamy w zasięgu ręki i nawet codziennie ich.... używamy. Wystarczy umiejętnie połączyć i podać proste składniki, by zamienić zwykłą kolację we wstęp do czegoś zupełnie innego...
Amerykańskie badania wskazują, że za nadmiar spożywanej soli odpowiadają nie tyle słone przekąski i pożywienie z fast-foodów, a zwykłe produkty spożywcze, w tym codziennie jedzone pieczywo.
Chcesz obniżyć ciśnienie? Sięgnij po warzywa o nietypowym kolorze: fioletowe ziemniaki są szczególnie polecane osobom z nadwagą. Kiedy ludzie z nadwagą dołączyli do swego codziennego menu dwie porcje fioletowych ziemniaków przez miesiąc, nie tylko zmniejszyli ciśnienie krwi, ale także nie przytyli w trakcie badania.
Melisa (Melissa officinalis) pochodzi z południowej Europy. Jest wieloletnim ziołem o zapachu zbliżonym do cytryny. Od wieków uważano roślinę za wykazującą działanie uspokajające, przeciwgorączkowe, przeciwbakteryjne, rozkurczowe, hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi), wspomagające pamięć. Ze wzglęu na niezwykle szerokie zasosowanie nazywana jest ziołowym panaceum. Wyniki badań laboratoryjnych sugerują, że melisa zawiera wysokie stężenie antyoksydantów.
Z niedawnych badań z udziałem 43 osób wynika, że starsze kobiety i mężczyźni , którzy kilka razy w tygodniu chodzili na basen, zdołali obniżyć skurczowe ciśnienie krwi.
Bezsenność często nie jest rozpoznawana przez lekarzy, a nieleczona ma ważne konsekwencje dla zdrowia. Takie wnioski wysuwają autorzy raportu medycznego opublikowanego w dziale Online First magazynu The Lancet.
Dotychczas zidentyfikowano już wiele czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego, a co najmniej cztery z nich są bezpośrednio związane z nawykami żywieniowymi. Warto podjąć kroki z zakresu profilaktyki, ponieważ dolegliwość zwiększa ryzyko udaru mózgu, zawału serca, niewydolności serca oraz nerek.
Kopytnik był podawany w tradycyjnej medycynie chińskiej od wieków jako środek łagodzeniu bólu, substancja przeciwkaszlowa, znieczulająca, potna, moczopędna i hipotensyjna (obniżająca ciśnienie krwi).
Tojad, inaczej Aconitum, to zioło z rodziny jaskrowatych tradycyjnie stosowane w łagodzeniu rozmaitych dolegliwościach. Słowo „aconitum" pochodzi od greckiego słowa „akone", tj. „skalisty" lub „urwisty", co nawiązuje do typu obszaru, w którym tojad rośnie. Zioło od dawna stosowane było w medycynie chińskiej. Najpopularniejsze jego zastosowanie związane jest z artretyzmem, nerwobólami i chorobami skóry.
Kofeina stała się elementem współczesnego stylu życia. Bogate w nią napoje i produkty żywnościowe są stałym punktem naszego menu. Stąd coraz częstsze pytania o pozytywne i negatywne oddziaływanie tej substancji na zdrowie oraz liczne badania naukowe sprawdzające jej właściwości.
Rośnie liczba osób starszych, które pijają więcej niż zalecane dawki alkoholu. Seniorzy coraz częściej wyrabiają szkodliwe nawyki picia zwłaszcza w obliczu utraty bliskiej osoby, z powodu nudy i innych stresorów, np po przejściu na emeryturę.
Raport Komisji Europejskiej o stanie zdrowia mężczyzn przedstawia alarmujące dane. Panowie żyją krócej, częściej popełniają samobójstwa, cierpią na zaburzenia psychosomatyczne, które bagatelizują nie korzystając z pomocy specjalistów, unikają kontaktów z lekarzem.
Cztery leki powszechnie przepisywane osobo starszym - dwa przeciwzakrzepowe dwa stosowane przy cukrzycy- są przyczyną większości wizyt szpitalnych wśród Amerykanów powyżej 65 roku życia. Ponieważ ludzie dojrzali i starsi często zażywają wspomniane medykamenty, można więc przypuszczać, że i w naszym kraju problem ma niebagatelne rozmiary.