Istnieją produkty, które, choć są powszechnie dostępne i często umieszczamy je w swoich jadłospisach, nie powinny stanowić głównego punktu codziennego menu. Nie tylko bowiem nie przydają pożądanych składników odżywczych, ale mogą sprzyjać rozwojowi otyłości i innych chorób. Jeśli więc zależy ci, by w przyszłości cieszyć się dobrym zdrowiem, nie przyzwyczajaj się do częstego raczenia się wymienionym niżej jedzeniem.
Od sposobu odżywiania się zależy nie tylko nasze samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia, ale i wygląd. To przede wszystkim z diety uzyskujemy witaminy i minerały, których wszelkie niedobory mogą ujawniać się w postaci różnych, w tym widocznych na skórze, symptomów. Jedne produkty sprawiają, że cera wygląda młodo i promiennie, włosy lśnią, a paznokcie pozostają mocne, inne przyspieszają proces starzenia się wzmagając proces powstawania zmarszczek oraz osłabienia „czupryny".
Miażdżyca jest procesem chorobowym, w którym tętnice zwężają się i sztywnieją ze względu na nadmierne gromadzenie się płytki wokół ich ścian. Choroba zaburza przepływ krwi w organizmie doprowadzając do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych. Biorąc za kryterium miejsce rozwoju patologicznych zmian wyróżnia się takie odmiany choroby, jak: miażdżyca tętnic; obejmuje zwężenie światła tętnic, co skutkuje niedostatecznym ukrwieniem narządów; miażdżyca mózgu; wywołuje najpierw drażliwość oraz szybsze zmęczenie, po jakimś czasie symptomy obejmują również problemy z pamięcią, zmiany w osobowości, afazję; choroba może prowadzić do udaru; miażdżyca naczyń wieńcowych często skutkuje zawałem serca; miażdżyca tętnic obwodowych dotyczy zwykle tętnicy brzusznej, która wywołując presję na tętnicę biodrową powoduje niedokrwienie kończyn dolnych, pacjent doświadcza wtedy silnego bólu bez zewnętrznego powodu (np. wysiłku fizycznego).
Jeśli chcesz schudnąć czy po prostu pozostać zdrowym, sposób odżywiania się jest kluczowym czynnikiem. Odpowiednie składniki odżywcze nie tylko zmniejszają obwód w talii, ale także przydają energii, poprawiają nastrój i powstrzymują rozwój różnych chorób. Nie jest ważne jedynie co się je, ale kiedy, przekonują uczeni z Uniwersytetu w Tel Aviv.
Docieranie pieszo do i z pracy znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.
Kobiety, które są otyłe przez większość życia, cechują się wyższym ryzykiem utraty tkanki mózgowej związanej z demencją.
Aż 50 proc. włoskich seniorów zażywa od 5 do 9 leków dziennie. Jednocześnie tylko 4 na 10 osób wykupuje przepisane farmaceutyki.
Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale i ciała. Patrząc w nie można wyczytać, z jakimi problemami zdrowotnymi zmaga się dana osoba.
Serce i naczynia są lepiej chronione dzięki letnim owocom.
Tuż po rozpoczęciu leczenia chorób układu krążenia, np. nadciśnienia tętniczego, część chorych zauważa problemy dotyczące sfery seksualnej. Niestety często w przypadku mężczyzn zaburzenia te często mogą stanowić powód rezygnacji z podjętej terapii. Czy można radzić sobie z zaburzeniami seksualnymi bez zaprzestania leczenia? Czy problemy te mogą dotyczyć kobiet, jak i mężczyzn? Na te i inne pytania odpowiada ekspert programu „Zdrowa ONA” dr. n. med. Aleksander Prejbisz.
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. Na świecie na nadciśnienie cierpi blisko miliard osób. Blisko 70 procent z tej liczby pochodzi z krajów rozwiniętych. W Polsce różne postaci nadciśnienia dotyczą blisko 10 milionów osób w wieku powyżej 17 lat.
Przedstawionych niedawno siedem powodów, dla których warto uprawiać seks, nie zamyka długiej listy korzyści z miłości fizycznej. Prezentujemy kolejne „benefity" z regularnych łóżkowych igraszek.
O nadciśnieniu tętniczym, jak i o wielu innych chorobach, krąży wiele mitów. W gąszczu informacji nie zawsze jesteśmy w stanie wyselekcjonować, co jest realnym problemem, a co nie. Niestety często prowadzi to do bagatelizowania istotnych kwestii lub wprowadzania zasad opartych na fikcyjnych przekonaniach. Wspólnie z ekspertem programu „Zdrowa ONA” rozwiewamy najczęstsze wątpliwości dotyczące nadciśnienia tętniczego.
Osoby powyżej 45 lat, które regularnie ćwiczą więcej niż cztery razy w tygodniu, cechują się niższym ryzykiem udaru mózgu i mini-udaru. Tymczasem ci, którzy unikają aktywności fizycznej w ogóle, odznaczają się o 20 proc. wyższym ryzykiem doświadczenia udaru, ostrzegają uczeni z University of Alabama.
Styl naszego życia coraz częściej odbija się na naszym zdrowiu. Niestety wielu z nas nieodpowiednio się odżywia, żyje w stresie, zapominając o aktywności fizycznej. Taka sytuacja ma swoje konsekwencje – coraz więcej Polaków zmaga się z chorobami dietozależnymi, m.in. takimi jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy osteoporoza. Skutecznie zapobiegać tego typu dolegliwościom możemy zmieniając nawyki żywieniowe, w czym coraz częściej pomagają dietetycy.