Co trzeci Polak mierzył ciśnienie tętnicze krwi w ciągu ostatniego miesiąca, a 17% badanych w ciągu ostatniego tygodnia, co stanowi 7,5-procentowy wzrost w porównaniu z 2012 r. – wynika z raportu zrealizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”. Ponadto prawie 4 na 5 respondentów uważa, że kampanie promujące profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego powinny być organizowane, a aż 76% oczekuje kontynuacji działań podejmowanych w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”.
Większości ludzi nie trzeba namawiać do skosztowania tego trunku. Po piwo chętnie sięgają zarówno młodzi, jak i dojrzali ludzie. Podobnie, jak u naszych zachodnich sąsiadów, na stałe zagościło przy określonych świętach i wydarzeniach. Pite z umiarem przydaje różnych korzyści prozdrowotnych. Zobacz, dlaczego warto od czasu do czasu zaserwować sobie kufel piwa.
Jak wynika z badań zaprezentowanych na spotkaniu American Heart Association, odpowiednie zachęcanie do korzystania z ziół i przypraw - zamiast soli - powoduje znaczące zmniejszenie konsumpcji sodu.
Badania pokazują, że redukcja spożycia soli do sześciu gramów dziennie mogłaby zapobiec niemal sześciu procentom udarów. Jednak obowiązek oszczędniejszego doprawiania solą spoczywa zarówno na producentach żywności, jak i na konsumentach. Na tym właśnie polega zadanie projektu PROCURED.
Osoby, które nie jedzą mięsa, cechują się średnio o 7 mm Hg niższym ciśnieniem skurczowym i o 5 mm Hg niższą wartością ciśnienia rozkurczowego.
Im więcej czasu starsza osoba spędza w pozycji siedzącej, tym bardziej jest narażona na niepełnosprawność. I to bez względu na to, jak często angażuje się w ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności.
Można wskazać wiele powodów, dla których przybiera się na wadze. Przyczynami tego jest nie tylko niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej. Okazuje się, że czynników odpowiedzialnych za problemy ze schudnięciem jest o wiele więcej, czasem zupełnie to zupełnie niespodziewane determinanty.
Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci. Warto wiedzieć, kto jest najbardziej zagrożony i jak rozpoznać symptomy, by móc bezzwłocznie udać się po pomoc.
31 stycznia przypada nietypowe, ale bardzo miłe święto - Międzynarodowy Dzień Przytulania. Jego celem jest ośmielenie ludzi do okazywania sobie sympatii, również publicznie. To dobra okazja, by przypomnieć sobie o dobroczynnym oddziaływaniu "dobrego" dotyku drugiej osoby.
Espresso, Café Latte, Latte Macchiato, Cappuccino, a może zwykła parzona lub rozpuszczalna? Wielu ludzi nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki ulubionej kawy. Jedna oczywiście nie zaszkodzi, ale okazuje się, że coraz chętniej nadużywamy tego napoju. Nie bierzemy pod uwagę szkodliwości nadmiernych ilości kofeiny.
Od niedawna wiadomo było, że światło słoneczne obniża poziom ciśnienia. Teraz brytyjscy uczeni ustalili, dlaczego daje taki efekt.
Siedzenie przez dłuższy czas w ciągu dnia jest związane z wcześniejszą śmiertelnością u kobiet.
W ramach ogólnopolskiej kampanii „Ciśnienie na życie”, która ma na celu przekonanie Polaków do dbania o swoje zdrowie, w sześciu polskich miastach przebadano łącznie prawie 45. tys. osób. W Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie i Łodzi przez cały grudzień i pierwszy tydzień stycznia nowego roku można było bezpłatnie poddać się badaniu ciśnienia tętniczego krwi i poznać wiek swojego serca.
„Na jedno pomoże, na drugie zaszkodzi" mówi się o lekach. Czasem to prawda, zażywanie określonych farmaceutyków może łagodzić objawy danej choroby i skutkować intensyfikacją objawów innej dolegliwości. Zdarza się też, że skutki uboczne terapii są co najmniej niestandardowe...
Robisz dobrą minę do złej gry? A może przy irytującej sytuacji reagujesz instynktownie i krzyczysz? Jak wynika z niemieckich badań, ognisty temperament służy zdrowiu. Ludzie, którzy dają upust emocjom, żyją dłużej i cechują się niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych oraz raka.