Do palenia papierosów przyznaje się 31 proc. ankietowanych przez CBOS. W 1997 roku papierosy palił prawie co drugi mężczyzna (48 proc.) i co czwarta kobieta (26 proc.), obecnie odsetek kobiet palących tytoń prawie się nie zmienił (24 proc.), natomiast do 38 proc. zmniejszył się odsetek mężczyzn sięgających po papierosy.
Uzależnienie osób starszych ciągle jeszcze jest tematem tabu. W samych tylko Niemczech około 400 tysięcy seniorów jest uzależnionych od alkoholu, a 3,5 miliona wykazuje ryzykowne spożycie. Rośnie również uzależnienie od leków.
Wbrew powszechnemu przekonaniu trudna do opanowania chęć udania się na zakupy nie jest problem dotykającym tylko kobiety. Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że 6 procent kobiet i 5,5 procent mężczyzn ma problem z pohamowaniem chęci kupowania.
Nadmierne spożywanie cukru szkodzi organizmowi. Cukier powoduje nadwagę i otyłość, utrudnia metabolizm witaminy B1 i innych cennych składników. Przyczynia się też do rozwoju takich chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca typu II, miażdżyca czy próchnica zębów, a ponadto prowadzi do osłabienia odporności.
Według specjalistki od uzależnień z berlińskiego Caritasu granie w totolotka może prowadzić do nałogu. Sabine Grüsser mówi, że na swojej drodze zawodowej spotykała ludzi silnie uzależnionych od wypełniania kuponów, przy czym czynnikiem uzależniającym nie było marzenie o bogactwie, ale dreszczyk emocji towarzyszący oczekiwaniu na wyniki losowań.
Bierni palacze również są narażeni na zmiany prowadzące do osteoporozy - wskazują najnowsze badania, w których porównywano stan kości kobiet w wieku przed i pomenopauzalnym z ich "historią palenia", w tym również biernego.
Naukowcy doszli do wniosku, że należy zrewidować powszechne przekonanie, iż przyjemność towarzysząca jedzeniu ma wpływ na nadwagę i otyłość.
Naukowcy zaobserwowali, że coraz więcej seniorów pokolenia „baby-boomers” jest uzależniona od narkotyków, środków nasennych i uspokajających. Według statystyk, liczba Anglików powyżej 45 roku życia leczonych z uzależnienia heroiną wzrosła od kwietnia 2004 do marca roku bieżącego o 13 proc. z 11475 do 13015.
- Urlop jest najlepszym czasem na rozstanie się z nałogiem, szczególnie jeśli spędzamy go poza domem. Oderwanie od codziennych obowiązków, relaks, miłe odmienne zajęcia i nowe otoczenie ułatwiają rozstanie się z papierosami - mówi prof. Jan Zieliński, koordynator Ogólnopolskiego Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego "Głęboki Oddech".
Około 90 procent chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc choruje tylko dlatego, że pali papierosy. Rzucenie palenia jest bardzo skuteczną metodą w walce z chorobą.
Doktor Yeti Lima, socjolog z Massey University pragnie zbadać, w jakim stopniu wszelkie używki takie jak alkohol, tytoń, a nawet gra w bingo każdej nocy wpływają na zdrowie i życie seniorów z Samoa.
Na świecie na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi (POChP) obecnie około 600 mln ludzi. Co godzina umiera 250 z nich. Niestety większość ludzi - ponad 90 proc. - nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiej choroby. Co roku na świecie z jej powodu umiera 2,3 mln ludzi.
Głównym celem przeprowadzonego w 2004 roku przez Główny Urząd Statystyczny badania ankietowego było określenie sytuacji zdrowotnej Polaków, a także odkrycie uwarunkowań, jakie mają wpływ na zdrowie społeczeństwa. Jak zaobserwowano, w ciągu ostatnich 8 lat subiektywna ocena Polaków dotycząca własnego stanu zdrowia uległa znacznej poprawie. Niestety, nie dotyczy to osób powyżej 60-roku życia, wśród których ponad połowa cierpi na przewlekłe choroby, a zbyt mała liczba osób starszych poddaje się niezbędnym badaniom lekarskim (na przykład umożliwiającym wczesne wykrycie nowotworów).
Badania donoszą, że ponad 80 milionów dorosłych Amerykanów cierpi na otyłość lub pali papierosy tym samym zwiększając ryzyko wystąpienia groźnych chorób, a nawet przedwczesnej śmierci.
Irlandia, Norwegia, Szwecja, Malta, Szkocja i Włochy z wielkim sukcesem wprowadziły zakaz palenia w miejscach publicznych. Niebawem dołączą do tego grona Wielka Brytania i Belgia. Czas zadbać o wprowadzenie tego zakazu w Polsce – apeluje prof. Jan Zieliński – koordynator Programu "Głęboki Oddech".