Doktor Yeti Lima, socjolog z Massey University pragnie zbadać, w jakim stopniu wszelkie używki takie jak alkohol, tytoń, a nawet gra w bingo każdej nocy wpływają na zdrowie i życie seniorów z Samoa.
Na świecie na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi (POChP) obecnie około 600 mln ludzi. Co godzina umiera 250 z nich. Niestety większość ludzi - ponad 90 proc. - nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiej choroby. Co roku na świecie z jej powodu umiera 2,3 mln ludzi.
Głównym celem przeprowadzonego w 2004 roku przez Główny Urząd Statystyczny badania ankietowego było określenie sytuacji zdrowotnej Polaków, a także odkrycie uwarunkowań, jakie mają wpływ na zdrowie społeczeństwa. Jak zaobserwowano, w ciągu ostatnich 8 lat subiektywna ocena Polaków dotycząca własnego stanu zdrowia uległa znacznej poprawie. Niestety, nie dotyczy to osób powyżej 60-roku życia, wśród których ponad połowa cierpi na przewlekłe choroby, a zbyt mała liczba osób starszych poddaje się niezbędnym badaniom lekarskim (na przykład umożliwiającym wczesne wykrycie nowotworów).
Badania donoszą, że ponad 80 milionów dorosłych Amerykanów cierpi na otyłość lub pali papierosy tym samym zwiększając ryzyko wystąpienia groźnych chorób, a nawet przedwczesnej śmierci.
Irlandia, Norwegia, Szwecja, Malta, Szkocja i Włochy z wielkim sukcesem wprowadziły zakaz palenia w miejscach publicznych. Niebawem dołączą do tego grona Wielka Brytania i Belgia. Czas zadbać o wprowadzenie tego zakazu w Polsce – apeluje prof. Jan Zieliński – koordynator Programu "Głęboki Oddech".
29 marca ruszyła europejska kampania o nazwie "HELP", mająca promować życie bez papierosa. Do października bieżącego roku specjalne kolorowe namioty, w barwach krajów członkowskich, będą się pojawiać niemal we wszystkich krajach leżących na trasie ogólnoeuropejskiego tournee.
„Rzuć palenie i wygraj” – pod takim hasłem wystartowała właśnie VII Międzynarodowa Kampania Antytytoniowa Quit&Win 2006 przygotowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Polską edycję kampanii przygotowuje i koordynuje Miejski Ośrodek Profilaktyki Zdrowotnej w Łodzi oraz dyrektor programu WHO w Polsce prof. dr hab. med. Wojciech Drygas.
Palacze, alkoholicy i mężczyźni są bardziej narażeni na raka jelita grubego. Naukowcy odkryli, że średnia wieku zapadania na tą chorobę u tych osób to 7,8 lat wcześniej niż osoby nie palące i nie nadużywające alkoholu.
Uświadomienie sobie że palenie papierosów przynosi więcej strat niż korzyści oraz wola by przestać palić są podstawą skutecznego zerwania z paleniem. W swojej książce "Jak rzucić palenie" profesor Witold Zatoński podkreśla, że bardzo ważne jest, by dobrze przygotować się do "dnia zero" - tego w którym zaczynamy prawdziwą walkę z nałogiem.
Palą, piją, łykają tabletki – wielu starszych ludzi ma problemy z nałogami. Domy opieki i domy starców bagatelizują te problemy – alarmuje niemiecki Stern.