Przekonanie, że kilka drinków to doskonałe lekarstwo na smutki, jest fałszywe. Alkohol działa wręcz odwrotnie, potęguje pamięć o nieprzyjemnych zdarzeniach. Do takiego wniosku doszła grupa badaczy z Japonii pod przewodnictwem profesora farmakologii Norio Matsukiego
O szkodliwości palenia niestety wciąż trzeba przypominać i taką funkcję pełnią różnorodne kampanie, nowym przedsięwzięciem tego rodzaju jest kampania „Rzucam palenie - zapytam lekarza”.
Kampania społeczna Lokal Bez Papierosa ma na celu propagowanie miejsc wolnych od dymu nikotynowego oraz promowanie poszanowania praw osób niepalących. W ramach współpracy lokali, które, dbając o zdrowie swych klientów, wprowadzą zakaz palenia lub wydzielą zamknięte strefy dla palaczy, akcja ma na celu stworzenie sieci Lokali Bez Papierosa.
Obserwacje przeprowadzone przez naukowców ze Szwajcarii potwierdziły istnienie związku pomiędzy paleniem papierosów a ryzykiem zachorowania na cukrzycę.
W życiu większości palaczy następuje moment, w którym chcą zerwać z nałogiem. Niestety nie jest to łatwe, są jednak sposoby, które w połączeniu z odpowiednią motywacją sprawią, że wojna z nałogiem zakończy się sukcesem.
Według najnowszych badań, kiedy jeden z małżonków ćwiczy, rzuca palenie, przestaje pić alkohol, szczepi się przeciwko grypie, czy planuje zbadać cholesterol, istnieje bardzo duża szansa, że partner zachowa się podobnie. Prawdopodobieństwo rzucenia palenia przez jednego z małżonków wzrasta do pięciu razy, w momencie gdy rozstaje się z nałogiem drugi z nich.
Naukowcy z Medycznego Centrum Erazma w Rotterdamie przeprowadzili badania, z których wynika, że istnieje związek pomiędzy paleniem papierosów a częstotliwością zachorowań na chorobę Alzheimera i inne rodzaje demencji. Aktywni palacze częściej cierpią z powodu tych chorób niż osoby, który porzuciły nałóg lub nigdy nie paliły.
Najstarsza mieszkanka Czarnogóry skończyła 113 lat, mimo iż przez większość swojego życia paliła papierosy.
Alkoholizm jest uzależnieniem od alkoholu, polega na niekontrolowanym piciu napojów alkoholowych. Choroba ma destrukcyjny wpływ nie tylko na życie osoby uzależnionej, ale i jej otoczenie. Schorzenie doprowadza do rozbicia rodzin, rozluźnienia więzów społecznych, obniżenia jakości pracy, wpływa na zwiększenie liczby wypadków drogowych oraz w miejscu pracy, jest także powodem rozwoju przestępczości.
Lato, a więc czas urlopów i wyjazdów to dobra okazja do rzucenia palenia. W bezstresowej atmosferze łatwiej o sukces, nie zmarnuj, więc okazji i jeśli nadal jest palaczem wykorzystaj te wakacje na rozstanie się z nałogiem.
Do palenia papierosów przyznaje się 31 proc. ankietowanych przez CBOS. W 1997 roku papierosy palił prawie co drugi mężczyzna (48 proc.) i co czwarta kobieta (26 proc.), obecnie odsetek kobiet palących tytoń prawie się nie zmienił (24 proc.), natomiast do 38 proc. zmniejszył się odsetek mężczyzn sięgających po papierosy.
Uzależnienie osób starszych ciągle jeszcze jest tematem tabu. W samych tylko Niemczech około 400 tysięcy seniorów jest uzależnionych od alkoholu, a 3,5 miliona wykazuje ryzykowne spożycie. Rośnie również uzależnienie od leków.
Wbrew powszechnemu przekonaniu trudna do opanowania chęć udania się na zakupy nie jest problem dotykającym tylko kobiety. Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że 6 procent kobiet i 5,5 procent mężczyzn ma problem z pohamowaniem chęci kupowania.
Nadmierne spożywanie cukru szkodzi organizmowi. Cukier powoduje nadwagę i otyłość, utrudnia metabolizm witaminy B1 i innych cennych składników. Przyczynia się też do rozwoju takich chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca typu II, miażdżyca czy próchnica zębów, a ponadto prowadzi do osłabienia odporności.
Według specjalistki od uzależnień z berlińskiego Caritasu granie w totolotka może prowadzić do nałogu. Sabine Grüsser mówi, że na swojej drodze zawodowej spotykała ludzi silnie uzależnionych od wypełniania kuponów, przy czym czynnikiem uzależniającym nie było marzenie o bogactwie, ale dreszczyk emocji towarzyszący oczekiwaniu na wyniki losowań.