Niechęć do wizyt kontrolnych i niewłaściwa higiena jamy ustnej powodują, że próchnica jest jedną z najczęściej bagatelizowanych i najbardziej powszechnych chorób infekcyjnych. W jaki sposób zadbać o codzienną profilaktykę zębów? Prawidłową higienę jamy ustnej powinno rozpocząć się od wyboru właściwej szczoteczki.
Od małego jesteśmy uczeni, że należy dbać o zęby – myć je po każdym posiłku oraz regularnie odwiedzać dentystę. Czy to wystarczy? Jeśli chcemy cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem warto sprawdzić, czy nie popełniamy błędów podczas jego pielęgnacji. O to te, które zdarzają się nam najczęściej.
Z wodą uciekają pieniądze i to niemałe, rocznie możesz tracić nawet 80 zł, co przy czteroosobowej rodzinie daje sporą sumę. Co więcej, kurczą się naturalne zasoby wody pitnej. Jej ilość w Polsce jest porównywalna do Egiptu, co daje nam przedostatnie miejsce w Europie - za nami jest tylko Hiszpania. Dzięki kilku prostym czynnościom ograniczysz dzienne zużycie wody nawet o kilkanaście litrów.
Jeśli jesteś diabetykiem, zwracaj szczególną uwagę na stan dziąseł i uzębienia - pacjenci z cukrzycą są bardziej narażeni na choroby jamy ustnej.
Z pozoru mycie zębów to prosta czynność. Bierzemy szczoteczkę, nakładamy pastę, władamy szczoteczkę z pastą do ust, myjemy, wypluwamy, płuczemy wodą. Niestety w tych kilku czynnościach, które mają nas uchronić przed próchnicą i nieświeżym oddechem, często popełniamy dziesiątki błędów, które czynią mycie zębów nieskutecznym. Co najczęściej robimy źle?
Wydaje ci się, że nie ma w tym nic trudnego. Tymczasem dentyści uważają, że większość z nas ma problem z prawidłowym myciem zębów. Sprawdź, czy szczotkując codziennie zęby, nie szkodzisz swojemu uśmiechowi.
Nieświeży oddech to problem, który powstrzymuje przed kontaktami z innymi i zawstydza. Dowiedz się, co powoduje dolegliwość i jak się jej pozbyć.
Efekt jo-jo w jamie ustnej? Wiele wskazuje na to, że z takim zjawiskiem mamy do czynienia dość często. Odkładanie się osadu i kamienia na zębach to nieustannie powracające problemy, których nie da się uniknąć. Zaniedbania higieniczne mogą jednak doprowadzić do poważniejszych problemów np. powracającej próchnicy. Jak ustrzec się przed efektem jo-jo uzębienia?
Podobno życie składa się z drobiazgów, więc może warto zwrócić uwagę na niuanse i zapewnić sobie ułatwienie w zmaganiu się z codziennymi obowiązkami i lepsze samopoczucie.
Codzienna pielęgnacja jamy ustnej jest jak walka zbrojna przeciwko bakteriom - wymaga wyposażenia we właściwy oręż i opanowania skutecznej techniki ofensywnej. Postaw na sprzęt oraz sprawdź, czy na pewno umiesz się nim posługiwać, a Twoim trofeum będzie piękny i zdrowy uśmiech. Pomyśl o nim 12 września w Światowym Dniu Higieny Jamy Ustnej.
Kamień nazębny, próchnica, choroby dziąseł, nieprzyjemny oddech - to nie jedyne skutki niewłaściwej higieny jamy ustnej. Szczotkowanie zębów niestety nie wystarcza. Na rynku są dostępne płyny, nici i inne produkty, których zadaniem jest ułatwienie codziennej higieny. Jednak wiele osób ich nie używa, gdyż po prostu nie wie w jaki sposób. Efektem jest próchnica, z którą boryka się ponad 90 proc. Polaków.
Korzyści płynących z przestrzegania zasad higieny jest niewątpliwie wiele, a mycie zębów dwa razy dziennie to podstawa utrzymania zdrowia jamy ustnej. Tymczasem warto pamiętać, że niektóre nawyki higieniczne, które były nam wpajane od wczesnego dzieciństwa, mogą okazać się szkodliwe dla naszych zębów i dziąseł.
Ciepły wiatr coraz częściej przynosi obietnicę wiosny. W nowy sezon każdy z nas chce wejść pozytywnie odmieniony - zmotywowany, szczuplejszy, szczęśliwszy. Jednak efekt osiągnięty dzięki miłej aparycji zejdzie na dalszy plan, gdy zagadnięty rozmówca będzie musiał wycofać się pod naporem nieświeżego oddechu.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że 98% dorosłych Polaków i 90% dzieci ma próchnicę. To dzwonek alarmowy, by walką z próchnicą zająć się na poważnie. A zacząć od... powrotu do szkoły. Do szkoły prawidłowego mycia zębów.
Czyszczenie zębów jest dla każdego z nas nieodzowną czynnością każdego dnia. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z faktu, iż nie rozwiązuje ono wszystkich problemów związanych z higieną jamy ustnej. Równie ważne jest czyszczenie języka, dzięki któremu możemy pozbyć się wielu bakterii, nieprzyjemnego zapachu z ust, a także poprawić działanie kubków smakowych.