Słuchanie muzyki może być nie tylko przyjemne, ale i dobre dla serca. Jak wynika z badania przedstawionego w American College of Health, pacjenci, u których wkrótce po zawale serca wystąpił ból w klatce piersiowej, zwany wczesną dławicą pozawałową, odczuwali znacznie niższy poziom lęku i dolegliwości bólowych, jeśli słuchali muzyki przez 30 minut dziennie.
Muzyka klasyczna jest ceniona z wielu powodów, w tym za jej wysoki artyzm, ale okazuje się, że może mieć także lecznicze zastosowania - potrafi uspokoić pracę serca i obniżyć ciśnienie krwi.
Paul McCartney wierzy w leczniczą moc muzyki. Artysta jest przekonany, że dźwięki mają dobroczynny wpływ na nasze organizmy.
Muzykoterapia może pomóc zmniejszyć niepokój i łagodzić ból u pacjentów cierpiących na raka. Naukowcy udowodnili, że pozytywne emocje są związane ze zmniejszeniem stresu i bólu, teraz nowe badania pokazują, że chorzy na raka pozytywnie odpowiadają na muzykę, tzn. dzięki niej może nastąpić złagodzenie objawów choroby i poprawa leczenia.
Muzykoterapia może być wykorzystana w skutecznym i nie trwającym długo leczeniu depresji, twierdzą naukowcy z Finlandii. Opisywana technika stosuje komunikację niewerbalną, aby pomóc pacjentom w wyrażaniu emocji. Badania z udziałem 79 osób wykazały większą poprawę u pacjentów korzystających z muzykoterapii niż u tych otrzymujących leczenie standardowe.
Nie da się uniknąć stresujących sytuacji, ale można nauczyć się radzić sobie z nimi. Jak pozbyć się zdenerwowania i obniżyć ciśnienie bez sięgania po farmaceutyki? Można pośpiewać...
Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN z okazji jubileuszu 10-lecia swojej działalności organizuje I Konferencję Psychoonkologii Praktycznej „Nie tylko leki leczą". Konferencja odbędzie się 13 listopada w auli Collegium Medicum UJ w Krakowie.
W dniach od 7 do 9 maja w Ustroniu odbędzie się I Sympozjum: „Ustrońskie Spotkania Rehabilitacji Onkologicznej". Jego organizatorami są Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe „Ustroń" S.A. oraz Polskie Towarzystwo Onkologii Oddział Śląski.
Aromaterapia jest ogólnie dostępna, jej zwolennicy twierdzą, że pomaga pozbyć się bólów reumatycznych, nudności oraz senności. Jako, że należy do medycyny naturalnej, ma także przeciwników. Niektórzy uważają, że stosowanie olejków otrzymywanych z roślin, ziół, bądź drzew nie może przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia. Bezsprzecznie jednak można stwierdzić, że aromaterapia staje się coraz popularniejsza, warto więc przybliżyć jej działanie.