Starzenie się wiąże się z rozwojem osłabienia poznawczego. Na ile jednak możemy wytrenować nasz mózg, aby opóźniał ten proces? Zespół z Uniwersytetu Genewskiego odkrył, że słuchanie muzyki może wpłynąć na funkcje poznawcze zdrowych seniorów poprzez stymulację wytwarzania istoty szarej.
W wieku 83 lat, po długiej chorobie zmarła Tina Turner - amerykańska piosenkarka soulowa i rockowa, autorka tekstów, choreografka, tancerka, muzyczka, aktorka, producentka i pisarka.
Jak wiadomo, słuchanie lubianego utworu poprawia nastrój, to jednak nie wszystko, uczeni z Michigan State University odkryli, że puszczanie ulubionych „kawałków" muzycznych może zwiększyć skuteczność leków.
Na Uniwersytecie Bath sprawdzono wpływ nauki gry na instrumencie muzycznym na zdolność mózgu do przetwarzania obrazów i dźwięków. Okazuje się, że nabycie takich umiejętności nie tylko usprawnia pracę mózgu, ale też poprawia nastrój.
W wieku 89 lat zmarł Jerzy Połomski - polski piosenkarz, śpiewający barytonem repertuar popularny, artysta estradowy i aktor.
W Tel Awiwie opracowano metodę, która wykorzystuje testy muzyczne i przenośne urządzenie do pomiaru aktywności mózgu, by wykryć osłabienie funkcji poznawczych u ludzi w starszym wieku. Cały proces polega na pomiarze 15-minutowej aktywności elektrycznej mózgu podczas wykonywania prostych zadań muzycznych i może być łatwo stosowany przez każdego członka personelu w dowolnej placówce medycznej.
Muzyka może nie tylko wpływać na nastrój - słuchanie szczególnie radosnej lub smutnej melodii może też zmienić sposób postrzegania przez nas świata.
Terapie łączące muzykę i stymulację rytmu słuchowego (auditory beat stimulation, ABS) skutecznie zmniejszają stany lękowe u części pacjentów.
Codzienne słuchanie muzyki poprawia odzyskiwanie zdolności językowych u pacjentów po udarze. Jednak mechanizmy neuronalne leżące u podstaw tego zjawiska są nieznane.
Dla wielu ludzi istotną częścią treningu jest muzyka. Bez względu na to czy biegasz, jeździsz na rowerze, czy wykonujesz ćwiczenia siłowe, z dużym prawdopodobieństwem masz ulubione utwory, których w tym czasie słuchasz.
Muzyka wpływa na tętno, chociaż dany utwór inaczej oddziałuje na serca różnych ludzi.
Trening muzyczny ma istotny wpływ na zdolność układu nerwowego do przetwarzania obrazu i dźwięku i może mieć istotny wpływ na poprawę komunikacji werbalnej.
Zmarł Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych i najbardziej twórczych polskich kompozytorów współczesnych, dyrygent, wykładowca, autor tak znanych dzieł jak „Polskie requiem”, „Siedem bram Jerozolimy”czy „Credo”. Miał 86 lat.
6 lutego w Lublinie zmarł Romuald Lipko, polski kompozytor i multiinstrumentalista, wieloletni członek grupy "Budka Suflera", autor wielu polskich przebojów.
Polacy nie gęsi i swoje piosenki świąteczne mają. Mimo, że większość utworów związanych z Bożym Narodzeniem jakie obecnie słyszymy w stacjach radiowych, wykonywana jest w języku Szekspira, jednak nie brakuje też polskich kompozycji.