Dziś wieczorem odbywa się się jubileuszowa XX. edycja rozdania jednych najważniejszych nagród muzycznych w Polsce – Fryderyków. Najwięcej statuetek zdobył Dawid Podsiadło. Pośmiertnie Złotym Fryderykiem uhonorowany został Marek Jackowski.
Rozpoczął się 18. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Przewodnią myślą tegoroczej edycji jest hasło „Beethoven i idea wolności”. W festiwalu biorą udział najsłynniejsze orkiestry, zespoły kameralne, soliści oraz dyrygenci z Europy i świata. Z tej okazji w Polsce po raz pierwszy odbędzie się także gala International Classical Music Award.
Dzieło Richarda Wagnera ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla historii muzyki, lecz także całej kultury europejskiej. Przyświecająca twórcy idea syntezy sztuk w jednym utworze stała się inspiracją dla reprezentujących wszystkie obszary kultury artystów i komentatorów od końca XIX wieku po dzień dzisiejszy. Swoistym nawiązaniem dialogu z propozycją Wagnerowskiego dzieła totalnego (Gesamtkunstwerk) będą Warszawskie Dni Wagnera, podczas których na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w najnowszej odsłonie zagości opera Lohengrin, a w przestrzeni Galerii Opera i kina Iluzjon obecny będzie projekt Syberberg i Wagner oparty na redakcji spuścizny tego kompozytora autorstwa niemieckiego filmowca, Hansa Jürgena Syberberga.
30 sierpnia na Stadionie Craovii, w towarzystwie chóru oraz orkiestry symfonicznej, wystąpi Andrea Bocelli. Artysta zaprezentuje największe przeboje oraz interpretacje pięknych miłosnych piosenek, które znalazły się na jego najnowszej płycie "Passione".
29 sierpnia 100 lat skończył Jan Ekier - wybitny pianista, pedagog i kompozytor, który prawie całe swoje życie poświęcił Chopinowi. Dziełem życia dzisiejszego jubilata jest Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina, którego jest redaktorem naczelnym i nad którym prace rozpoczął w 1959 r.
Trwa XXIII Festiwal Mozartowski w Warszawie, organizowany przez Warszawską Operę Kameralną. W ramach trwającego od 20 czerwca o 21 lipca 2013 roku. festiwalu odbędzie się blisko 40 spektakli i koncertów w najbardziej prestiżowych miejscach w Warszawie: na Zamku Królewskim, w Kościele Seminaryjnym, Kościele św. Krzyża, Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich, Pałacu w Wilanowie (Trakt Królewski) oraz w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej.
9 maja w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie odbędzie się nabożeństwo z udziałem berlińskiego Chóru Towarzystwa Bachowskiego oraz Camerata Academia Varsovia.
25 października 2012 r. zostanie wykonany, być może po raz pierwszy, utwór Beethovena skomponowany 192 lat temu. Profesor Barry Cooper - jeden z czołowych na świecie ekspertów zajmujących się życiem i twórczością kompozytora - odkrył dzieło skomponowane przez Beethovena około 1820 r., zapisane obok niektórych oryginalnych szkiców słynnej Mszy D-dur zwanej Missa Solemnis, w szkicowniku, który znajduje się obecnie w Berlinie.
Melomani będą zachwyceni. Na płytach CD po raz pierwszy ukazała się zrekonstruowana opera Vivaldiego pt. „L’Oracolo in Messenia”.
„Tak więc Bach jest kresem. Nic od niego nie wychodzi; wszystko tylko do niego prowadzi.” – pisał słynny biograf lipskiego kantora, Albert Schweitzer. Muzyka Jana Sebastiana stanowi w tym roku punkt, do którego prowadzić będzie cały program 47. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.
W dniach 3-11 sierpnia 2012 roku odbędzie się 67 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju - najstarszy nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie, a także najstarszy polski festiwal muzyczny.
Anthony Hopkins postanowił spróbować sił w branży muzycznej. 73-letni aktor wyda album zatytułowany "Composer". W skład zestawu wejdą autorskie, klasyczne kompozycje artysty, w tym utwory, które napisał na potrzeby filmów "Slipstream" i "Sierpień".
Wielu melomanów i wielbicieli opery docenia dorobek artystyczny Giuseppe Verdiego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jedyny na świecie festiwal dedykowany temu włoskiemu kompozytorowi odbywa się w Poznaniu. Już od 20 listopada, przez 10 kolejnych wieczorów, w Teatrze Wielkim wybrzmiewać będą popularne opery w gwiazdorskiej obsadzie. Wszystko to w ramach XI Poznańskich Dni Verdiego.
Uroczystym koncertem dedykowanym pamięci wielkiego polskiego dyrygenta Bohdana Wodiczki 30.09.br. o godz. 19: 30 Filharmonia Narodowa rozpocznie kolejny sezon swojej działalności. Podczas koncertu zostanie odsłonięte popiersie artysty autorstwa prof. Adama Myjaka.
Tak jak dobrze skrojona sukienka, muzyka klasyczna jest zawsze modna. Na koncertach, które odbędą się w Warszawie między 29 września a 2 października, będzie okazja do poznania klasyków na luzie. La Folle Journée de Varsovie to festiwal prezentujący twórczość wielkich kompozytorów - Liszta, Szymanowskiego, Brahmsa, Straussa i Mahlera w oryginalnej formie. Przekonaj się, jakie emocje może budzić ich muzyka.