Hymn USA wywołuje poczucie dumy, „The Shape of You" Eda Sheerana radość, a „och, la la!" najlepiej podsumowuje uwodzicielską moc „Careless Whispers" George'a Michaela.
Nasilona „konsumpcja" muzyki w ciągu ostatniego stulecia sprawiła, że to, czego słuchasz stało się ważnym elementem osobowości, a także elementem tożsamości grup społecznych i kulturowych. Dla wielu ludzi też ich samoocena ma związek z preferencjami muzycznymi. Być może niechętnie przyznalibyśmy się do tego, że nasz gust muzyczny zmienia się, gdy się starzejemy.
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, może też sporzyjać poprawie zdrowia. Przy czym nie chodzi o jakiekolwiek utwory, ale o muzykę klasyczną - pomaga się uspokoić i obniżyć poziom ciśnienia krwi.
Zmarł Bogusław Kaczyński - dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej, teoretyk muzyki, twórca telewizyjny, animator kultury, prezenter i autor wielu programów w TVP. Miał 73 lata.
Dziś wieczorem po raz 23. rozdane zostały Paszporty Polityki. Wśród laureatów znaleźli się między innymi Zespół studia CD Projekt RED, Marcin Świątkiewicz czy Magnus von Horn.
Dziś przypada 245. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena. Z tej okazji największa światowa wyszukiwarka przygotowała coś więcej niż doodle – animację prezentującą najbardziej znane utwory kompozytora połączoną z zagadkami dla użytkowników.
7 października 2015 roku zakończyły się przesłuchania I etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W ciągu 5 dni wystąpiło 78 pianistów z 20 krajów.
Muzyka klasyczna jest ceniona z wielu powodów, w tym za jej wysoki artyzm, ale okazuje się, że może mieć także lecznicze zastosowania - potrafi uspokoić pracę serca i obniżyć ciśnienie krwi.
Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do 21. edycji Fryderyków. Walczyło o nie łącznie 1062 artystów, albumów i singli. Najwięcej, bo 5 nominacji w kategorii muzyka rozrywkowa otrzymał Artur Rojek za płytę "Składam się z ciągłych powtórzeń", a także piosenki "Beksa" i "Syreny" oraz towarzyszące im teledyski. Szanse na 3 statuetki mają bracia Waglewscy, czyli Fisz Emade Tworzywo.
15 sierpnia, w wieku 101 lat zmarł w Warszawie Jan Ekier - wybitny pianista, pedagog i kompozytor, który prawie całe swoje życie poświęcił Chopinowi.
Dziś wieczorem odbywa się się jubileuszowa XX. edycja rozdania jednych najważniejszych nagród muzycznych w Polsce – Fryderyków. Najwięcej statuetek zdobył Dawid Podsiadło. Pośmiertnie Złotym Fryderykiem uhonorowany został Marek Jackowski.
Rozpoczął się 18. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Przewodnią myślą tegoroczej edycji jest hasło „Beethoven i idea wolności”. W festiwalu biorą udział najsłynniejsze orkiestry, zespoły kameralne, soliści oraz dyrygenci z Europy i świata. Z tej okazji w Polsce po raz pierwszy odbędzie się także gala International Classical Music Award.
Dzieło Richarda Wagnera ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla historii muzyki, lecz także całej kultury europejskiej. Przyświecająca twórcy idea syntezy sztuk w jednym utworze stała się inspiracją dla reprezentujących wszystkie obszary kultury artystów i komentatorów od końca XIX wieku po dzień dzisiejszy. Swoistym nawiązaniem dialogu z propozycją Wagnerowskiego dzieła totalnego (Gesamtkunstwerk) będą Warszawskie Dni Wagnera, podczas których na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w najnowszej odsłonie zagości opera Lohengrin, a w przestrzeni Galerii Opera i kina Iluzjon obecny będzie projekt Syberberg i Wagner oparty na redakcji spuścizny tego kompozytora autorstwa niemieckiego filmowca, Hansa Jürgena Syberberga.
30 sierpnia na Stadionie Craovii, w towarzystwie chóru oraz orkiestry symfonicznej, wystąpi Andrea Bocelli. Artysta zaprezentuje największe przeboje oraz interpretacje pięknych miłosnych piosenek, które znalazły się na jego najnowszej płycie "Passione".
29 sierpnia 100 lat skończył Jan Ekier - wybitny pianista, pedagog i kompozytor, który prawie całe swoje życie poświęcił Chopinowi. Dziełem życia dzisiejszego jubilata jest Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina, którego jest redaktorem naczelnym i nad którym prace rozpoczął w 1959 r.