Osoby starsze są tak samo zdolne do zapamiętywania utworów muzycznych jak ludzie młodsi, ale pewne części ich mózgu muszą pracować ciężej.
Niezależnie od tego, czy śpiewają w chórze, grają na pianinie w salonie, śpiewają hymny w kościele, czy po prostu gwiżdżą do utworu w radiu, niemal wszystkie starsze osoby twierdzą, że muzyka daje im znacznie więcej niż tylko rozrywkę.
Na Uniwersytetcie w Exeter odkryto, że angażowanie się w muzykę przez całe życie wiąże się z lepszym zdrowiem mózgu w starszym wieku.
Muzyka o istotnym znaczeniu autobiograficznym - to znaczy taka, która ma dla danej osoby szczególne znaczenie, jak piosenka, do której ktoś tańczył na weselu - stymuluje połączenia neuronowe w sposób, który pomaga utrzymać wyższy poziom funkcjonowania poznawczego.
Odkryto związek między preferencjami muzycznymi ludzi i ich wartościami etycznymi, pokazując głęboki wpływ, jaki muzyka może mieć na nasz kompas moralny.
Hymn USA wywołuje poczucie dumy, „The Shape of You" Eda Sheerana radość, a „och, la la!" najlepiej podsumowuje uwodzicielską moc „Careless Whispers" George'a Michaela.
Muzyka przybiera różne formy w różnych kulturach na całym świecie, ale naukowcy z Yale odkryli, że niektóre motywy są powszechnie rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie z jednym ciekawym wyjątkiem - piosenkami miłosnymi.
Reakcje nerwów na różne rodzaje muzyki wpływają na regulację emocji. Jak się okazuje, szczególnie mężczyźni próbujący za pomocą muzyki radzić sobie ze złymi emocjami, negatywnie reagują na agresywne i smutne utwory.
Nasilona „konsumpcja" muzyki w ciągu ostatniego stulecia sprawiła, że to, czego słuchasz stało się ważnym elementem osobowości, a także elementem tożsamości grup społecznych i kulturowych. Dla wielu ludzi też ich samoocena ma związek z preferencjami muzycznymi. Być może niechętnie przyznalibyśmy się do tego, że nasz gust muzyczny zmienia się, gdy się starzejemy.
Ludzie, którzy mieli wrażenie, że kontrolują słuchaną muzyką, odczuwali większą ulgę w bólu niż ci, którzy nie mieli takiej kontroli.
Starzenie się wiąże się z rozwojem osłabienia poznawczego. Na ile jednak możemy wytrenować nasz mózg, aby opóźniał ten proces? Zespół z Uniwersytetu Genewskiego odkrył, że słuchanie muzyki może wpłynąć na funkcje poznawcze zdrowych seniorów poprzez stymulację wytwarzania istoty szarej.
W wieku 83 lat, po długiej chorobie zmarła Tina Turner - amerykańska piosenkarka soulowa i rockowa, autorka tekstów, choreografka, tancerka, muzyczka, aktorka, producentka i pisarka.
Jak wiadomo, słuchanie lubianego utworu poprawia nastrój, to jednak nie wszystko, uczeni z Michigan State University odkryli, że puszczanie ulubionych „kawałków" muzycznych może zwiększyć skuteczność leków.
Na Uniwersytecie Bath sprawdzono wpływ nauki gry na instrumencie muzycznym na zdolność mózgu do przetwarzania obrazów i dźwięków. Okazuje się, że nabycie takich umiejętności nie tylko usprawnia pracę mózgu, ale też poprawia nastrój.
W wieku 89 lat zmarł Jerzy Połomski - polski piosenkarz, śpiewający barytonem repertuar popularny, artysta estradowy i aktor.