Oscar Niemeyer, sędziwy nestor światowej architektury, kilka dni temu otworzył muzeum swojego imienia. Mimo że 15. grudnia skończył 103 lata, nie rezygnuje z pracy.
Muzeum Narodowe w Gdańsku Gdańska Galeria Fotografii serdecznie zaprasza ciekawych świata seniorów oraz seniorki do udziału w warsztatach „Dlaczego nie było wielkich artystek?”. Wydarzenie towarzyszy wystawie zdjęć Barbary Yoshidy pt. „80 portretów” w Muzeum Narodowym w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej.
Orzeł unoszący na rozpostartych skrzydłach czarkę, amorki powożące bogato dekorowane sanie przez zaprzężone łabędzie lub unoszące wysoko czarki niczym znicze olimpijskie, pięknie zdobiony tron z sentencją na siedzisku, zabawna małpka trzymająca w łapkach pojemniki, róg obfitości, muszle z łyżeczkami także w kształcie ślicznych muszelek, .... To tylko niektóre z licznej grupy po raz pierwszy prezentowanych solniczek na nowo otwartej, największej w Polsce wystawie „Solniczki - małe arcydzieła sztuki" w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, a dokładnie w Zamku Żupnym w Wieliczce.
W Polsce w 2009 r. odnotowano wzrost zarówno liczby muzeów, jak i liczby zwiedzających - informuje Główny Urząd Statystyczny. Po koniec 2009 r. w Polsce było 774 muzeów, co oznacza, że w porównaniu z końcem 2008 r. przybyło 31muzeów i oddziałów muzealnych. Z oferty muzeów skorzystało w ubiegłym roku 21,2 mln zwiedzających, o 2,5 procent więcej niż rok wcześniej. Wystawy muzealne i muzea odwiedziło 5,9 mln młodzieży szkolnej w zorganizowanych grupach - o 6,2 procent mniej w porównaniu z 2008 r.
Wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w dniu 5 marca 2010 roku uznał, że zakwestionowana pozwem p. Michała Kosiarskiego klauzula o zakazie fotografowania w muzeach i pobieraniu dodatkowej opłaty za zgodę na fotografowanie, którą można było znaleźć m.in. w regulaminie muzeum we Wrześni, jest klauzulą niedozwoloną. Wyrok zaś oznacza, że wszystkie polskie muzea (również Wawel) powinny zweryfikować swoje regulaminy. Teraz, po uprawomocnieniu się wyroku, stosowanie takich klauzul - również przez inne muzea - może być uznane za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.
Do końca czerwca w każdą środę Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza na wieczorne zwiedzanie wystawy konkursowej 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu. Już od środy, 23 czerwca 2010 r. Muzeum Plakatu będzie czynne do północy. Bilety będą sprzedawane do godz. 23.30.
Z okazji przypadającej w sierpniu tego roku 90. rocznicy bitwy warszawskiej 1920 r. Archiwum Państwowe m.st. Warszawy przygotowuje wystawę poświęconą temu wydarzeniu. Celem ekspozycji jest upamiętnienie uczestników bitwy oraz ukazanie roli Warszawy i Mazowsza w powstrzymaniu marszu Armii Czerwonej na Zachód.
7 listopada dyrektor Browaru w Żywcu Jerzy Dwornicki przekazał Muzeum Żywieckiemu na Starym Zamku w depozyt obraz „Arcyksiążę Karol Stefan Habsburg z żoną Marią Teresą w parku zamkowym". Tym samym - po ponad półwiecznej nieobecności - obraz Wojciecha Kossaka zawisł dokładnie w tym samym miejscu, w którym wisiał kilkadziesiąt lat temu.
Dla większości wizyta w tym muzeum nie należy do przyjemnych, wystawa nie jest ładna, a oglądanie eksponatów przyprawia o mdłości, jednak obejrzenie tej nietypowej ekspozycji może uratować życie - w Sydney otwarto Muzeum Chorób Ludzkich (Museum of Human Disease).
W czerwcu 2009 roku fani popularnego szwedzkiego zespołu ABBA będą mogli odwiedzić muzeum poświęcone grupie. Placówka zostanie otwarta w Sztokholmie.
Od zarania dziejów społeczeństwa na całym świecie wyznaczały kobietom i mężczyznom odrębne role. Określone prace oraz zachowania zazwyczaj przypisywano jednej lub drugiej płci. Nowa wystawa archeologiczna w Muzeum Śląskim w Katowicach pokazuje nam, jak światy te, czasem skrajnie odmienne, doskonale się uzupełniają oraz wzajemnie przenikają. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 10 grudnia o godz. 15.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do lutego 2008 roku.
Tylko nieco ponad połowa społeczeństwa miejskiego obejrzała film w kinie w ciągu ostatniego roku, jedna trzecia była w teatrze i 22 proc. w muzeum - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego „Operetka”. Statystyki w przypadku mieszkańców miasteczek oraz wsi są bardziej pesymistyczne – dwa razy rzadziej niż mieszkańcy wielkich miast uczestniczą oni w jakiejkolwiek formie życia kulturalnego.
Od 7 sierpnia na stacji metra Świętokrzyska czynna będzie wystawa plenerowa pt. „Amulety ‘ 44”. Na ekspozycję składa się dziesięć plansz przedstawiających współczesne portrety uczestniczek Powstania Warszawskiego. Na każdej fotografii bohaterka prezentuje swój amulet, nawiązujący do wydarzeń z okresu Powstania i jednocześnie będący dla niej pamiątką o szczególnym znaczeniu.
Stowarzyszenie „Turystyki bez barier” oraz Urząd Miasta w Gdyni zapraszają wszystkich seniorów na darmowe zwiedzanie Trójmiasta i Kaszub. Organizowane wycieczki są nieodpłatne.
9 maja w centrum Częstochowy uroczyście otwarto Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej. Placówka mieści się w odnowionym budynku, w którym mieszkała wybitna poetka. W otwarciu wystawy inaugurującej działalność ośrodka wzięli udział m.in. Zbigniew Myga – brat Haliny Poświatowskiej (został kustoszem muzeum) oraz prezydent miasta Tadeusz Wrona.