Najstarsza powieść radiowa – „Matysiakowie” – jest nadawana już od 55 lat. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia zaprasza na wyjątkową wystawę pt. „Mieszkam tu nad Wisłą…”. Ekspozycję będzie można oglądać od 14 października w Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 12 w Warszawie.
Muzeum Pałac w Wilanowie postanowiło wznowić kolejną edycję spotkań dla dorosłych „Wilanowskie podróże artystyczne". Wykłady odbywają się od października do czerwca, zwykle dwa razy w miesiącu.
Ośrodek Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza do wzięcia udziału w programie dla Seniorów "Witajcie u siebie!". Warsztaty są bezpłatne.
Paszporty krajów Unii Europejskiej Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej stało się okazją do opracowania przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju wystawy prezentującej historyczne i współczesne „Paszporty krajów Unii Europejskiej”. Wybrana tematyka pozwala przyjrzeć się formalnej stronie podróżowania w różnych epokach. Wystawę będzie można obejrzeć we wrocławskim Muzeum Militariów w Arsenale Miejskim.
Rząd wkrótce przyjmie program budowy Muzeum Józefa Piłsudskiego - zapowiedział premier Tusk. Akt powołania Muzeum Józefa Piłsudskiego został podpisany w listopadzie 2008 roku. Opóźnienie w finansowaniu programu ze środków publicznych spowodowane było koniecznością oszczędności w wyniku kryzysu gospodarczego.
Ogromnym zainteresowaniem cieszy się podróżująca po Polsce wystawa "Świat toruńskiego piernika". Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu odwiedziła już 10 miast, a kolejka placówek chętnych do jej prezentowania sięga połowy 2013 roku.
Nie tylko miłośnicy sztuki powinni odwiedzać muzea, teatry i opery. Mniej zainteresowani twórczością artystyczną także mają powód do bywania w tego rodzaju placówkach - zyskają dzięki temu lepsze zdrowie i samopoczucie, uważają norwescy uczeni.
Dom, w którym dorastał Johnny Cash zostanie przekształcony w muzeum.
W maju uruchomione zostanie Cyfrowe Muzeum Narodowe. Obecnie trwają końcowe prace nad udostępnieniem zbiorów internautom. Baza liczy ponad 400 tysięcy rekordów. To największa muzealna baza danych o sztuce w Polsce.
Zaplanowana na początek marca wystawa Amber Treasures / Skarby z bursztynu to prezentacja najlepszych eksponatów bursztynowych ze zbiorów muzeum. Zaciemnione wnętrze Łaźni, której przestrzeń rozświetlona jest wyłącznie wydobywającym się z czerni kolorem bursztynu – tworzy atmosferę tajemnicy. Aranżacja wnętrza i sposób prezentacji obiektów przywołuje skojarzenia z tajemniczością skarbca
Oscar Niemeyer, sędziwy nestor światowej architektury, kilka dni temu otworzył muzeum swojego imienia. Mimo że 15. grudnia skończył 103 lata, nie rezygnuje z pracy.
Muzeum Narodowe w Gdańsku Gdańska Galeria Fotografii serdecznie zaprasza ciekawych świata seniorów oraz seniorki do udziału w warsztatach „Dlaczego nie było wielkich artystek?”. Wydarzenie towarzyszy wystawie zdjęć Barbary Yoshidy pt. „80 portretów” w Muzeum Narodowym w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej.
Orzeł unoszący na rozpostartych skrzydłach czarkę, amorki powożące bogato dekorowane sanie przez zaprzężone łabędzie lub unoszące wysoko czarki niczym znicze olimpijskie, pięknie zdobiony tron z sentencją na siedzisku, zabawna małpka trzymająca w łapkach pojemniki, róg obfitości, muszle z łyżeczkami także w kształcie ślicznych muszelek, .... To tylko niektóre z licznej grupy po raz pierwszy prezentowanych solniczek na nowo otwartej, największej w Polsce wystawie „Solniczki - małe arcydzieła sztuki" w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, a dokładnie w Zamku Żupnym w Wieliczce.
W Polsce w 2009 r. odnotowano wzrost zarówno liczby muzeów, jak i liczby zwiedzających - informuje Główny Urząd Statystyczny. Po koniec 2009 r. w Polsce było 774 muzeów, co oznacza, że w porównaniu z końcem 2008 r. przybyło 31muzeów i oddziałów muzealnych. Z oferty muzeów skorzystało w ubiegłym roku 21,2 mln zwiedzających, o 2,5 procent więcej niż rok wcześniej. Wystawy muzealne i muzea odwiedziło 5,9 mln młodzieży szkolnej w zorganizowanych grupach - o 6,2 procent mniej w porównaniu z 2008 r.
Wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w dniu 5 marca 2010 roku uznał, że zakwestionowana pozwem p. Michała Kosiarskiego klauzula o zakazie fotografowania w muzeach i pobieraniu dodatkowej opłaty za zgodę na fotografowanie, którą można było znaleźć m.in. w regulaminie muzeum we Wrześni, jest klauzulą niedozwoloną. Wyrok zaś oznacza, że wszystkie polskie muzea (również Wawel) powinny zweryfikować swoje regulaminy. Teraz, po uprawomocnieniu się wyroku, stosowanie takich klauzul - również przez inne muzea - może być uznane za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.