Muzeum Narodowe w Warszawie 29 października otworzyło wystawę poświęconą pastelowi – niezwykle atrakcyjnej wizualnie, wyrafinowanej, a zarazem wyjątkowo wymagającej technice artystycznej. Na ekspozycji zostanie pokazanych 250 pasteli z kolekcji Muzeum, które – z uwagi na swą delikatność i wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne – nie są wypożyczane, ani też na co dzień eksponowane.
W warszawskim Muzeum Narodowym można podziwiać jeden z najbardziej znanych obrazów Jamesa Abbotta McNeilla Whistlera „Harmonia w szarości i zieleni: Miss Cicely Alexander”. Arcydzieło będzie gościć w Warszawie tylko przez tydzień – do 25 marca włącznie. Obraz wypożyczono z galerii Tate w Londynie na pierwszy miesiąc wystawy „Olga Boznańska 1865-1940”.
Co wspólnego ma Judasz z Marzanną, a jajko ze Zmartwychwstaniem? Dlaczego Wielki Post kończył się pogrzebem śledzia i żuru? Na te i inne pytania związane ze zbliżajacymi są świętami, będzie można znaleźć odpowiedzi w czasie wielkanocnych warsztatów familijnych w Muzeum Narodowym w Warszawie.
20 marca w Muzeum Narodowym w Warszawie została otwarta wystawa dzieł jednego z najwybitniejszych malarzy polskich drugiej połowy XIX wieku - Aleksandra Gierymskiego. Obejrzeć na niej można niemal wszystkie obrazy mistrza, w tym słynną "Pomarańczarkę".
Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało specjalny program. W najbliższą niedzielę 26 stycznia placówka zaprasza bohaterów tych uroczystości wraz wnuczętami na przygotowane na tę okazję atrakcje.
Polityka, współczesne media, historia sztuki, historia władzy i porywania tłumów. Od 16 sierpnia w Muzeum Narodowym w Warszawie rozpocznie się cykl wykładów czwartkowych, prezentowanych w ramach programu edukacyjnego do wystawy „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi".
Za niespełna miesiąc, 17 maja 2012 roku, rozpocznie się Jubileusz 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie. Obecnie Muzeum przechodzi zmiany, w wyniku których stanie się nowoczesnym obiektem z bogatą tradycją, otwartym architektonicznie i programowo. Celem przeobrażeń jest podkreślenie obecności placówki na kulturalnej mapie Polski i Europy, uczynienie z niego atrakcyjnego miejsca do spędzenia czasu wolnego – zarówno dla osób indywidualnych, jak i rodzin z dziećmi.
W maju uruchomione zostanie Cyfrowe Muzeum Narodowe. Obecnie trwają końcowe prace nad udostępnieniem zbiorów internautom. Baza liczy ponad 400 tysięcy rekordów. To największa muzealna baza danych o sztuce w Polsce.
Od 4 września w Muzeum Narodowym w Gdańsku będzie można podziwiać pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu (Rumunia) dzieła Jana van Eycka, Pietera Bruegela II oraz Hansa Memlinga.
Ciekawą propozycję dla osób chcących niekonwencjonalnie spędzić święta przygotowało warszawskie Muzeum Narodowe. Podczas tegorocznych świąt Wielkanocnych Muzeum Narodowe w Warszawie będzie dla zwiedzających otwarte, zaś wstęp będzie wolny.
Wystawa „Ceramika Rafaela. Majolika istoriato ze zbiorów polskich” będzie pierwszą w Polsce prezentacją bezcennych wyrobów fajansowych, których dekoracje nawiązują do sztuki Rafaela Santi – jednego z najsłynniejszych obok Leonarda da Vinci i Michała Anioła - przedstawicieli włoskiego renesansu.
Co sezon modowe wyrocznie ogłaszają, który z modeli torebek sygnowanych logo wielkich projektantów będzie tak zwaną „it bag". Co sezon, by zdobyć taką torebkę nawet gwiazdy muszą zapisać się na listę oczekujących. Co takiego jest w torebkach, że po prostu musimy je mieć? I jak to się stało, że od szesnastowiecznej sakiewki typu unisex torebka ewoluowała aż do statusu symbolu stylu?
9 marca w holu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie będzie można obejrzeć największą na świecie, 100-kilogramową złotą monetę wybitą przez Kanadyjską Mennicę Królewską. Moneta podróżuje po całej Europie, a do Warszawy przyjedzie na specjalne zaproszenie Skarbnicy Narodowej.