Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Górnictwo w Tatrach Polskich”, która prezentuje historię eksploatacji kruszców, rud metali, surowców skalnych oraz poszukiwań pierwiastków promieniotwórczych w polskiej części Tatr.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza w niedzielę, 22 listopada 2015 r., w Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich do swoich ekspozycji w Zamku Żupnym i na III poziomie kopalni soli. Wstęp wolny.
Materiały wybuchowe stosuje się w górnictwie od kilku wieków. Wykorzystują je głównie kopalnie odkrywkowe, miedzi, cynku, ołowiu oraz soli. Na wystawę „Podziemne wybuchy. Technika strzałowa w górnictwie” zaprasza Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 28 października.
Uosabiały bogactwo i władzę, budziły zachwyt i pożądanie. Wypełniały skarbce, zdobiły insygnia, paramenty liturgiczne, stroje, biżuterię, broń i przedmioty użytkowe. Kamienie szlachetne i ozdobne, bo o nich mowa, od zawsze fascynowały ludzi wszystkich kultur nie tylko ze względu na piękno barw i blask, trwałość i wartość, ale także przypisywaną im magiczną moc. Ich piękno można podziwiać na wystawie „Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienie ozdobne w sztuce” w Zamku Żupnym w Wieliczce, prz ul. Zamkowej 8. W niedzielę, 30 sierpnia o godz. 14.30, w ostatnim dniu wystawy – oprowadzi po niej autorka.
Różnorodnie, ciekawie i interaktywnie zapowiada się impreza „Święto Soli”, na którą Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza 7 czerwca 2015 r., w godzinach 9.30 – 19.00 do Zamku Żupnego. Będzie można uczestniczyć w wytwarzaniu soli w XVII-wiecznej warzelni oraz w pokazach i warsztatach czerpania papieru, skręcania lin, lepienia garnków, pracy kowala a także odkrywać sól na wiele sposobów.
Wakacje oprócz wypoczynku w znanych kurortach mogą być również znakomitym czasem do obcowania z kulturą, również muzyką najwyższej klasy. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na drugi koncert z letniego cyklu „Popołudnie ze Straussem”. Koncert wykonają Orkiestra Straussowska Obligato pod kierownictwem artystycznym Jerzego Sobeńko i soliści Urjane Kenżikajewa – alt (Ukraina) i Witold Matulka – tenor (Polska).