Czy doświadczenie piękna wymaga analiz? Czy zmysłowe przyjemności, takie jak jedzenie czy seks, mogą być piękne? Pytania tego rodzaju od dawna zajmują filozofów, a Immanuel Kant wysunął słynne twierdzenie, że piękno wymaga określonego myślenia, w przeciwieństwie do zmysłowej przyjemności, która - jak powiedział - nigdy nie może być uznana za piękną.
Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Łodź, Katowice... można by tu wymienić wszystkie duze polskie miasta oraz wiele mniejszych. Co je łączy? Dziś podwoje ich muzeów będą otwarte do późnych godzin nocnych. Tegoroczna Noc Muzeów zapowiada się niezwykle bogato i warto skorzystać z tej oferty.
Muzea, galerie, uczelnie wyższe, teatry a nawet ministerstwa - otwarte, za darmo i z atrakcjami. Dziś - w nocy z 17 na 18 maja w Polsce przypada Noc Muzeów.
Za co najbardziej lubimy wolontariat? Czy wolontariusze mogą być częścią zespołu? Jak przygotować zadania, by uczestnicy mieli przekonanie, że to co robią ma sens? Muzeum Emigracji w Gdyni pokazuje, że zaangażowanie wolontariuszy to dla instytucji unikalny potencjał, który wymaga wyjątkowej dbałości i starań.
Już po raz drugi cztery rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie udostępnią w listopadzie swoje zbiory zwiedzającym bez opłat.
Najlepsze wydarzenia i projekty muzealne zostały nagrodzone w konkursie Sybilla 2012. Laureaci odebrali statuetki i dyplomy z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego podczas uroczystej gali, która odbyła się 17 maja br. w Muzeum Historii Żydów Polskich.
W listopadzie można zwiedzać za darmo Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałac w Wilanowie oraz Zamek Królewski na Wawelu
Działając na rzecz wzmożenia aktywności, szczególnie tej kulturalnej, polskich seniorów Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Pełnomocnikiem Premiera ds. Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu przygotowało akcję „60+ kultura – pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą”.
Niezwykłe wystawy, eksponaty, których nie można zobaczyć na codzień, pokazy interaktywne, gry miejskie i wyjątkowa okazja by usłyszeć fascynujące historie - to wszystko czeka chętnych, którzy zdecydują się wziąć udział w kolejnej edycji Nocy Muzeów.
W Polsce w 2009 r. odnotowano wzrost zarówno liczby muzeów, jak i liczby zwiedzających - informuje Główny Urząd Statystyczny. Po koniec 2009 r. w Polsce było 774 muzeów, co oznacza, że w porównaniu z końcem 2008 r. przybyło 31muzeów i oddziałów muzealnych. Z oferty muzeów skorzystało w ubiegłym roku 21,2 mln zwiedzających, o 2,5 procent więcej niż rok wcześniej. Wystawy muzealne i muzea odwiedziło 5,9 mln młodzieży szkolnej w zorganizowanych grupach - o 6,2 procent mniej w porównaniu z 2008 r.
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła w ostatnim czasie 28 muzeów. Zdaniem kontrolerów bezpieczeństwo umieszczonych w nich zbiorów jest zagrożone: są one narażone na kradzieże, spalenie, wyprzedaż na aukcjach czy wywóz za granicę.
Noc Kultury w Lublinie to manifestacja kulturalna miasta. W nocy, z 1 na 2 czerwca Lublin proponuje po raz pierwszy niepowtarzalne wydarzenie społeczno-kulturalne. Nocy Kultury to manifestacja miasta, które postanowiło starać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Tej nocy Lublin tętnić będzie rytmem sztuki i artystów. Centrum miasta oraz jego dzielnice, miejsca znane i nieznane, instytucje kultury, będą otwarte do rana dla wszystkich.
W Warszawie odbędzie się dziś Noc Muzeów. Swoje podwoje otworzy 90 placówek kulturalnych, muzea będą otwarte do godziny pierwszej w nocy. Na występy i wydarzenia wstęp jest wolny. Imprezę otworzy w sobotni wieczór prezydent stolicy Hanna Gonkiewicz Waltz. Uroczystości będzie towarzyszył koncert Kwartetu Tytusa Wojnowicza.