Koniec sezonu na stokach i krótkotrwałe ataki zimy powodujące oblodzenia na miejskich chodnikach sprzyjają kontuzjom. Wystarczy chwila nieuwagi i niefortunny upadek, by nabawić się bolesnego urazu.
Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, to dwa badania diagnostyczne zaliczane do badań obrazowych. Dzięki nim lekarz może zobaczyć zmiany chorobowe na ekranie komputera. Oba badania są bezbolesne, oba wymagają użycia specjalistycznego sprzętu. Rezonans i tomografia kojarzone są często z wykrywaniem nowotworów i urazów neurologicznych, ale ich możliwości diagnostyczne są znacznie szersze.
Co powinniśmy wiedzieć o rezonansie magnetycznym? Kto może bez obaw wykonać takie badanie, a kto powinien go unikać? Jak odpowiednio się do niego przygotować? – z takimi rozterkami borykają się pacjenci zanim trafią do pracowni radiologicznej. Warto zapoznać się z zasadami, które obowiązują przy tym niezwykle ważnym badaniem.
Jeśli często dolega nam ból głowy, nie warto regularnie zażywać leków przeciwbólowych, które mają działanie uboczne. Aby dokładnie zdiagnozować przyczyny tej dolegliwości, powinniśmy wykonać badanie za pomocą rezonansu magnetycznego. W tym celu oprócz samej głowy, zalecane może być zbadanie również odcinka szyjnego kręgosłupa.
Siedzenie przez wiele godzin przed komputerem czy za kierownicą, a także rzadkie uprawianie sportu - to prosta droga do dyskopatii kręgosłupa lędźwiowego. Aby szybko ją zdiagnozować i rozpocząć rehabilitację, a tym samym uniknąć zażywania leków czy nawet chirurgicznego skalpela, należy wykonać badanie rezonansem magnetycznym.
Wiele już napisano o profitach dla zdolności poznawczych z nauki języka obcego. Kolejne badania wykazują, że warto intensywnie zaangażować się w poznawanie nowego języka - nauczenie się go w relatywnie krótkim czasie odmładza mózg.
Obszary mózgu dotknięte chorobą Alzheimera mogą zacząć się kurczyć nawet na dekadę przed rozpoznaniem otępienia, wynika z nowych badań opublikowanych w "Neurology".
Naukowcy przestudiowali skany mózgu i twierdzą, że znaleźli dowody na to, że starszy naprawdę znaczy mądrzejszy. Uczeni z University of Alberta i Duke University zidentyfikowali obrazy mózgu, które pomagają osobom starszym regulować i kontrolować swoje emocje ze znacznie lepszym skutkiem niż w przypadku osób młodszych.
Brytyjscy i belgijscy naukowcy ogłosili, że udało im się skomunikować z pacjentami w stanie wegetatywnym.