Pracownicy dopiero na piątym miejscu wskazują wysokość wynagrodzenia jako kwestię, która ma wpływ na wybór pracodawcy – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Randstad Award. Okazuje się, że najistotniejszą sprawa dla pracownika jest stabilna sytuacja firmy, bezpieczeństwo zatrudnienia, przyjazna atmosfera i ciekawa praca. Jakie czynniki motywują nas do tego, aby bez względu na pogodę, stan ducha i ciała, wstać z łóżka i iść do pracy?
Osoby dorosłe coraz częściej decydują się na kontynuowanie kształcenia - wybierają kolejne studia wyższe lub podyplomowe, czy specjalistyczne kursy. Co decyduje o tym, że podejmują decyzję o ciągłym kształceniu się i jakie są psychologiczne aspekty tego kroku? Badania Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej pokazują, że osoby te cechuje opanowanie, obowiązkowość oraz wysoka sumienność, pozostająca w związku z niskim neurotyzmem.
Zespół japońskich naukowców odkrył, że ludzie uzyskują lepsze wyniki w nauce wykonywania określonych zadań, gdy inna osoba ich komplementuje.
Co motywuje ludzi do cięższej pracy: obietnica nagrody czy groźba kary? Nowe badania uczonych z Michigan State University Business wykazują, że to marchewka - a nie kij - jest kluczem do zwiększenia produktywności.
Chętnie czynimy postanowienia noworoczne i, podobnie jak Bridget Jones, staramy się w nich wytrwać. Jednak zawsze coś staje nam na przeszkodzie... Zdradzamy, co najczęściej obiecują sobie Polacy i podpowiadamy, jak zrealizować noworoczne postanowienia.
Niezależnie od tego kim jesteśmy i ile mamy lat, wielu z nas, każdego roku wyznacza sobie noworoczne postanowienia. Tylko 11% badanych osiąga sukces w realizacji swoich postanowień. Dlaczego? Zapytani o to co przeszkadza w osiąganiu celów respondenci odpowiadali zgodnie - głównie brak czasu (46%).