Każdy z nas zna osoby, które chociaż raz były na diecie – a ile znamy osób, którym udało się schudnąć i utrzymać wagę? Stosowanie różnych metod, na które moda trwa zazwyczaj kilka sezonów, tylko potęguje problem nadmiernych kilogramów. O to, dlaczego tak trudno samemu osiągnąć wyznaczony cel, pytamy dietetyka.
Polacy spędzają w pracy średnio niemal 2 tys. godzin rocznie. To siódmy wynik w rankingu najbardziej zapracowanych narodów. Co motywuje pracowników do takiego zaangażowania? Jak pokazuje badanie Ipsos dla Wonga, wśród czynników pozafinansowych to dobra atmosfera w firmie najmocniej mobilizuje Polaków do pracy.
Ty doskonale wiesz, jak ważna jest edukacja, ale Twój wnuk nie musi mieć tej świadomości i być może niechętnie sięga po książki, a odrabianie lekcji to prawdziwa próba cierpliwości dla wszystkich domowników... Jak to zmienić? Schopenhauer w „Erystyce" pisze, że gdy planuje się przekonanie kogoś do czegoś, trzeba umieć odwołać się do jego woli, tj. sprawić, że sam będzie chciał tego, czego my od niego oczekujemy. A zatem - warto zbudować u dziecka odpowiednią motywację do nauki. Choć wakacje w pełni, warto już nauczyć się kształtowania takiej postawy wnuków, która pomoże im z przyjemnością myśleć o szkole.
„Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń", powiedziała niegdyś Eleanor Roosevelt. Wszystko zaczyna się w głowie - od tworzenia planów i oceny możliwości ich realizacji, a więc u podstaw powodzenia leży wiara we własne siły. Warto zadbać o „higienę" swoich myśli, bo to właśnie one kierują nas w dobra lub złą stronę. Jeśli jakieś z poniższych sześciu zdań pojawiają się w głowie, postaraj się je jak najszybciej zastąpić mniej destrukcyjnymi.
Możesz być szefem w pracy lub życiu prywatnym. Samo stanowisko jednak czy odpowiedzialność za rodzinę (bez względu na to, jaką masz płeć) nie oznacza, że wiesz, jak właściwie wypełniać rolę lidera. Sprawdź, co cechuje dobrego przewodnika.
Oni znają smak sukcesu, choć i porażki nie są im obce. Przewodzą firmom o wielomilionowych zyskach i dbają o ich rozwój. Zainspiruj się słowami dyrektorów generalnych (ang. Chief Executive Officer, CEO) największych i najpopularniejszych na całym świecie przedsiębiorstw i koncernów.
„Jeśli chcesz być szczęśliwy, bądź!", powiedział Lew Tołstoj i miał rację o tyle, że często sami stoimy na przeszkodzie własnego dobrostanu. Oczywiście nie oznacza to, że w całej rozciągłości należy aprobować przekonania typu: „faber est quisque suae fortunae" (łac. „każdy jest kowalem swego losu") - nasza sytuacja i sposób jej postrzegania zależy przecież od splotu wielu czynników, takich jak: stan zdrowia, rodzaj wykonywanej pracy, stan rodzinny, wykształcenie, etc.
Od naszej siły woli zależy, czy zdecydujemy się na rzucenie palenia, podejmiemy wysiłek odchudzania czy pozbędziemy jakiegoś brzydkiego nawyku. Wszystko to jest procsualne i wymaga czasu, by osiągnąć sukces. Nierzadko zdarza nam się załamanie i trzeba zaczynać od początku. Na szczęście istnieją techniki wzmacniania woli, dzięki nim mamy większe szanse na powodzenie naszych przedsięwzieć.
Zanim coś osiągniesz, musisz czegoś od siebie oczekiwać – ta jedna z zasad powtarzana jest jak mantra w poradnikach, które mają nas motywować do osiągnięcia wyznaczonych celów. Ale mało kto z nas może pochwalić się tak silną wolą jak Mahatma Gandhi. Ile to razy obiecywaliśmy sobie, że od jutra przestaniemy palić, pić, zaczniemy ćwiczyć, dbać o zdrowie i stracimy 15 kg . Zwykle motywacji starcza nam w najlepszym razie na kilka dni, a potem rozgrzeszając się, wracamy do starych nawyków. Niektórym jednak udaje się zrealizować, to co zamierzali. Jak to robią? Skutecznie się motywują, co pozwala im pozbyć się starych przyzwyczajeń na dobre.
Jeśli chce się poprawić pamięć, trzeba wykazać ciekawość, mówią uczeni. To bardzo pomocny składnik wszelkiej nauki.
Pracownicy dopiero na piątym miejscu wskazują wysokość wynagrodzenia jako kwestię, która ma wpływ na wybór pracodawcy – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Randstad Award. Okazuje się, że najistotniejszą sprawa dla pracownika jest stabilna sytuacja firmy, bezpieczeństwo zatrudnienia, przyjazna atmosfera i ciekawa praca. Jakie czynniki motywują nas do tego, aby bez względu na pogodę, stan ducha i ciała, wstać z łóżka i iść do pracy?
Osoby dorosłe coraz częściej decydują się na kontynuowanie kształcenia - wybierają kolejne studia wyższe lub podyplomowe, czy specjalistyczne kursy. Co decyduje o tym, że podejmują decyzję o ciągłym kształceniu się i jakie są psychologiczne aspekty tego kroku? Badania Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej pokazują, że osoby te cechuje opanowanie, obowiązkowość oraz wysoka sumienność, pozostająca w związku z niskim neurotyzmem.
Zespół japońskich naukowców odkrył, że ludzie uzyskują lepsze wyniki w nauce wykonywania określonych zadań, gdy inna osoba ich komplementuje.
Co motywuje ludzi do cięższej pracy: obietnica nagrody czy groźba kary? Nowe badania uczonych z Michigan State University Business wykazują, że to marchewka - a nie kij - jest kluczem do zwiększenia produktywności.
Chętnie czynimy postanowienia noworoczne i, podobnie jak Bridget Jones, staramy się w nich wytrwać. Jednak zawsze coś staje nam na przeszkodzie... Zdradzamy, co najczęściej obiecują sobie Polacy i podpowiadamy, jak zrealizować noworoczne postanowienia.