Za poprawę funkcji poznawczych podczas ćwiczeń w znacznej mierze odpowiada dopamina.
Geny, zwłaszcza te oddziałujące na dopaminę w mózgu, mogą odgrywać rolę w skłonności danej osoby do podejmowania ćwiczeń fizycznych lub ich unikania.
Dobry sen przygotowuje nas na kolejny dzień. I odwrotnie, niewystarczająca ilość odpoczynku osłabia wydajność w zadaniach wymagających uwagi, pamięci i funkcji wykonawczych. Warto monitorować swój sen, by lepiej poznać swoje potrzeby.
Jeśli chcesz schudnąć i utrzymać niższą masę ciała, skomponowanie zdrowej diety, dbanie o samokontrolę i motywację to klucze do sukcesu.
Wielu osobom udaje się schudnąć, ale niewielu zachowuje niższą wagę na dłużej. Postanowiono sprawdzić, co stoi za sukcesem utraty masy ciała na dobre.
Według psychologów stereotypy mogą zarówno zwiększać, jak i zmniejszać nasze szanse na sukces. Jak uważają, nie należy lekceważyć siły stereotypów, które oddziałują na nasze osiągnięcia. Sprawdź, jak to działa, szczególnie, jeśli masz wnuki w wieku szkolnym.
Gniew jest uważany przez psychologów za ciekawą emocję. Z jednej strony ma wymiar negatywny, ale z drugiej wykazuje też pewne cechy emocji pozytywnych. Uczeni odkryli np., że kojarzenie danego przedmiotu z gniewem sprawia, że ludzie chcą go zdobyć - jest to rodzaj motywacji, którą większość zwykle wiąże z pozytywnymi emocjami.
Aktywność fizyczna dobrze wpływa na mózg, m. in. wspiera jego zdolność do zmian i adaptacji.
Świadomość własnych emocji i stanów mentalnych mogą pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia psychicznego.
Choć ciągle zbyt mało ludzi regularnie ćwiczy, odnotowywany jest także odmienny problem związany z aktywnoscią fizyczną. Niektórzy nie tylko przestrzegają zaleceń dotyczących poziomu wysiłku fizycznego, ale wręcz windują stawiane sobie cele w tym zakresie.
Każdy z nas zna osoby, które chociaż raz były na diecie – a ile znamy osób, którym udało się schudnąć i utrzymać wagę? Stosowanie różnych metod, na które moda trwa zazwyczaj kilka sezonów, tylko potęguje problem nadmiernych kilogramów. O to, dlaczego tak trudno samemu osiągnąć wyznaczony cel, pytamy dietetyka.
Polacy spędzają w pracy średnio niemal 2 tys. godzin rocznie. To siódmy wynik w rankingu najbardziej zapracowanych narodów. Co motywuje pracowników do takiego zaangażowania? Jak pokazuje badanie Ipsos dla Wonga, wśród czynników pozafinansowych to dobra atmosfera w firmie najmocniej mobilizuje Polaków do pracy.
Ty doskonale wiesz, jak ważna jest edukacja, ale Twój wnuk nie musi mieć tej świadomości i być może niechętnie sięga po książki, a odrabianie lekcji to prawdziwa próba cierpliwości dla wszystkich domowników... Jak to zmienić? Schopenhauer w „Erystyce" pisze, że gdy planuje się przekonanie kogoś do czegoś, trzeba umieć odwołać się do jego woli, tj. sprawić, że sam będzie chciał tego, czego my od niego oczekujemy. A zatem - warto zbudować u dziecka odpowiednią motywację do nauki. Choć wakacje w pełni, warto już nauczyć się kształtowania takiej postawy wnuków, która pomoże im z przyjemnością myśleć o szkole.
„Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń", powiedziała niegdyś Eleanor Roosevelt. Wszystko zaczyna się w głowie - od tworzenia planów i oceny możliwości ich realizacji, a więc u podstaw powodzenia leży wiara we własne siły. Warto zadbać o „higienę" swoich myśli, bo to właśnie one kierują nas w dobra lub złą stronę. Jeśli jakieś z poniższych sześciu zdań pojawiają się w głowie, postaraj się je jak najszybciej zastąpić mniej destrukcyjnymi.
Możesz być szefem w pracy lub życiu prywatnym. Samo stanowisko jednak czy odpowiedzialność za rodzinę (bez względu na to, jaką masz płeć) nie oznacza, że wiesz, jak właściwie wypełniać rolę lidera. Sprawdź, co cechuje dobrego przewodnika.