Czy zawsze chcemy, aby ludzie okazali empatię? Okazuje się, że nie, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Jakkolwiek empatia jest często przedstawiana jako cnota, ludzie, którzy ją okazują, niekoniecznie są postrzegani przychylnie.
Odkryto związek między preferencjami muzycznymi ludzi i ich wartościami etycznymi, pokazując głęboki wpływ, jaki muzyka może mieć na nasz kompas moralny.
Badania pokazują, że chociaż ateiści i wierzący współdzielą wartości moralne np. te związane z ochroną osób bezbronnych, ci pierwsi rzadziej wspierają promowanie spójności grupy i są bardziej skłonni do oceniania moralności działań na podstawie ich konsekwencji.
Osoby z natury ufne są bardziej moralne i wymagają uczciwości, w takim samym stopniu, ze strony bliskich i nieznajomych. Większe zaufanie wykazują te osoby, które postrzegają świat jako przyjazne miejsce - wynika z badania studentki psychologii SWPS.
Mimo powszechnie deklarowanego indywidualizmu w sferze norm i wartości oraz przypisywania w tym względzie coraz mniejszego znaczenia wierze i nauczaniu Jana Pawła II, polskie społeczeństwo wciąż w znacznym stopniu zorientowane jest etycznie, w rozumieniu etyki katolickiej - to tezy wypływające z badania zrealizowanego przez CBOS. Mimo wszystko jednak można dostrzec istotne symptomy sekularyzacji w dziedzinie moralności. Odchodzenie od etyki określanej jako tradycyjna w kierunku etyki postmodernistycznej przejawia się w znacznym przyzwoleniu na pewne formy nieuczciwości oraz w pogłębiającej się liberalizacji w kwestiach dotyczących szeroko rozumianej seksualności i bioetyki.
Brytyjczycy przeprowadzili badanie, które wykazało ciekawą zależność: osoby w wieku powyżej 50 lat jednoznacznie negatywnie oceniają takie przestępstwa, jak kradzież czy oszustwo, podczas gdy młodsi obywatele nie są tak surowi w wartościowaniu podobnych zachowań.
Z niedawnego badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że część z nas decyduje się na zachowania naganne czy nawet nielegalne, mimo przekonania o ich niewłaściwości.
Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez CBOS, najbardziej irytujemy się z powodu wyrzucania śmieci w niewłaściwych miejscach, niesprzątania po psie, zakłócania ciszy nocnej i malowania graffiti na ścianach budynków.
Pracownicy socjalni w jednym z niemieckich miast nie mogli ukryć zdumienia, gdy w czasie interwencji okazało się iż córka, na którą przez telefon skarżyła się matka ma 68 lat. Prosząc o interwencję 92 letnia mama oświadczyła między innymi, że jej córka źle się prowadzi i straciła moralne hamulce.