Odczuwanie samotności nie jest jedynie dolegliwością duszy. Okazuje się, że ma znaczny wpływ na ciało, jest bowiem związana z rozmaitymi problemami zdrowotnymi.
Przejście przez ulicę bywa prawdziwym wyzwaniem dla pieszych - świeci się zbyt krótko biorąc pod uwagę średnią szybkość chodu przeciętnego człowieka. Starsi ludzi zaś są wręcz skazani na łamanie przepisów, bo sygnalizacja nierzadko zmienia się, gdy są w połowie drogi, wynika z brytyjskich badań.
99-letnia mieszkanka Londynu będzie najstarszą spośród ośmiu tysięcy osób, które pobiegną przez Wyspy Brytyjskie z olimpijską pochodnią.
Jak wynika z badań, kobiety są bardziej narażone na haluksy. Deformacja stóp dotyka zwykle kobiet z powodu noszenia butów na wysokich obcasach, nadwagi oraz stojącego trybu pracy. Dolegliwość nierzadko dotyczy także osób starszych.
Naukowcy w Europie walczą z upośledzeniami związanymi z wiekiem oraz w działaniach na rzecz inkluzji społecznej. Eksperci z projektu SMILING (Poprawa mobilności osób starszych poprzez przeciwdziałanie upadkom) skoncentrowali się na walce z urazami w następstwie upadków, ucząc osoby starsze poruszania się po nierównej powierzchni w czasie wykonywania innej czynności. Wynik? Para butów kontrolowanych przez komputer, które symulują zmiany w wysokości i nachyleniu nawierzchni pod stopami użytkownika w czasie chodzenia.
Czescy i niemieccy naukowcy zaprojektowali zestaw mebli, które mają ułatwić życie osobom starszym i mającym mniejszą sprawność fizyczną.
Bezpieczniejsze i lepsze środki transportu dla osób starszych zajmują - oto cel badań wielu uczonych. Naukowcy pracujący w Wielkiej Brytanii, którzy włączyli się w te prace, sformułowali szereg zaleceń mających zmienić sposób, w jaki osoby starsze myślą o środkach transportu. Badania wsparło Towarzystwo Na Rzecz Postępu w Nauce.
Rozwój techniki bywa zbawienny, niewielu z nas umie wyobrazić sobie życie bez samochodu czy innego podobnego środka transportu. Sędziwemu wiekowi często towarzyszą kłopoty z mobilnością, dobrym rozwiązaniem więc w wielu przypadkach okazuje się być wózek lub skuter. Pewna 87-letnia Brytyjka przekonała się jednak, że technologia może być niebezpieczna, została „uprowadzona" przez swój skomputeryzowany jednoślad...
„Niedostateczny rozwój opieki instytucjonalnej i mała akceptacja spędzania starości w zbiorowych domach pobytu sprzyjają ich izolacji w tzw. czterech ścianach. Gdy mieszkają na dodatek w warunkach złego sąsiedztwa i z dala od rodziny, to boją się wychodzić z domu,” czytamy w raporcie z 2008 roku „Od ubóstwa do wykluczenia społecznego. Badania. Koncepcja. Wyniki. Propozycje Polska, Europa i Świat”. Alienacja osób starszych spowodowana jest często fizycznym upośledzeniem. Problem jest znaczny w Polsce, ale nawet kraje rozwinięte borykają się z nim.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego dowodzą, że przyjmowanie przez pacjentów w początkowym stadium choroby Parkinsona koenzymu Q10 spowalnia jej rozwój. Wyniki dociekań naukowych opublikowano w „Archives of Neurology”.
Agencja Leo Burnett z Kolumbii zrealizowała kampanię "Help them", dla Colombian League for Parkinson's Disease. Hasła: "Help them open a door" (Pomóż im otworzyć drzwi), "Help them turn the page" (Pomóż im przewrócić stronę), "Help them change a light bulb" (Pomóż im zmienić żarówkę) mówią o prostych codziennych czynnościach, które osobie cierpiącej na chorobę Parkinsona sprawiają ogromną trudność.
Zwyrodnienie stawów (artroza) to choroba, na którą cierpi wielu ludzi w średnim i starszym wieku. Szacuje się, że połowa ludzi w wieku powyżej 50 –ciu lat ma artretycznie zdeformowane stawy. Częściej występuje u kobiet niż mężczyzn. Proces rozwoju choroby może trwać latami, a czynników powodujących schorzenie jest wiele. Choroba zwyrodnieniowa dotyka najczęściej stawów kręgosłupa, stawu biodrowego i kolanowego.
Jednym z warunków rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych mających różnego rodzaju trudności w przemieszczaniu się, jest umożliwienie tym osobom dostępu m.in. do zakładu pracy, szkoły, placówek służby zdrowia (w tym na zabiegi rehabilitacyjne), urzędów, placówek kulturalno - oświatowych i innych jednostek.
Problemy z mobilnością powodują, że wielu starszych ludzi jest niedożywionych, informują walijscy badacze. Poruszanie się często sprawia kłopoty ludziom w sędziwym wieku, uciążliwym staje się dlań noszenie ciężkich zakupów, przygotowywanie posiłków, a to w konsekwencji przyczynia się do niedożywienia starzejącej się społeczności.