Trzeba się dobrze odżywiać, aby móc liczyć na zachowanie funkcji fizycznych w starszym wieku.
Toyota testuje roboty, które mogłyby pomagać ludziom starszym w codziennym funkcjonowaniu.
Uczeni z Università La Sapienza w Rzymie ogłaszają, że dzięki analizie śliny można zdiagnozować chorobę Parkinsona.
Im bardziej się starzejemy, tym częściej narzekamy na zdrowie. Prawdą jest, że w szóstej i kolejnej dekadzie życia ryzyko rozwoju rozmaitych chorób wzrasta, niemniej jednak nie oznacza to, że jesteśmy zdani na kiepskie samopoczucie.
Niemal każdy świetnie odnajduje się we własnym mieszkaniu, osiedlu, biurze. Są jednak osoby, które nie potrafią swobodnie przemierzać tych miejsc. Mogą one cierpieć na syndrom dezorientacji.
W przypadku osób starszych, wystarczy już minuta intensywnych ćwiczeń, by mogli liczyć na poprawę zdrowia.
Samotność jest coraz większym problemem dla osób starszych, a ma fatalne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Badania wykazały, może być bardziej szkodliwa niż palenie 15 papierosów dziennie. Zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 30 procent, a ryzyko wystąpienia demencji o 64 procent. Warto za wczasu chronić się przed samotnością. Potrzeba do tego wypracowania określonych nawyków, sposobów spędzania czasu.
Wymyślona przez Włochów bransoletka ma zastosowanie we wczesnej diagnostyce choroby Parkinsona, a także pozwala na monitorowanie objawów umożliwiając ocenę skuteczności terapii.
Mieszkająca w Szkocji kobieta twierdzi, że zauważyła zmianę zapachu jej męża na lata przed pojawieniem się objawów choroby Parkinsona. Uczeni sądzą, że warto przeprowadzić badania w kierunku możliwości rozpoznawania wczesnej fazy choroby na podstawie zapachu.
Wystarczy ćwiczyć jogę dwa razy w tygodniu, by odczuć zwiększenie poziomu energii oraz poprawić motorykę.
Holenderskie badania sugerują, że spożywanie kawy i alkoholu może być związane z lepszym poruszaniem się u ludzi starszych.
Niedożywienie nie jest tylko problemem krajów Trzeciego Świata, niewystępującym w państwach wysoko rozwiniętych. Światowa Organizacja Zdrowia wymienia niedożywienie jako jedno z poważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego na całym świecie. Na niedożywienie w szczególności narażeni są seniorzy. Dlaczego? W podeszłym wieku bowiem ryzyko niesamodzielności znacznie wzrasta, a starzeniu się często towarzyszą apatia, depresja czy demencja starcza. A te są sprzymierzeńcami zaniedbywania posiłków lub braku dbałości o właściwe odżywianie.
Niedożywienie stanowi dość częsty problem u osób po 65. roku życia. Sygnałem alarmującym może być pusta lodówka w domu seniora.
Co najmniej sześć tysięcy kroków dziennie, oto „recepta" na uniknięcie problemów związanych z mobilnością w podeszłym wieku, szczególnie gdy jest się zagrożonym chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.
Seniorzy o umiarkowanym stopniu aktywności fizycznej mają większe szanse na utrzymanie mobilności w starszym wieku.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem
ryza1937:
głośnik bezprzewodowy SENCOR 6400 - uruchomienie
Dostałem taki głośnik, mzam 87 lat i nie potrafie go uruchomić (chciałem sparować go z laptopem). Można liczyc na pomoc ? Dzidekuję. Pokaż pełną treść pytania ›
kometa2:
Mam 85 lat i chodzę o kijkach, mam dwoje dzieci, córka mieszka za granicą i chciałaby, by ktos ze mną zamieszkał w wolnym pokoju i się mną opiekował. Zorientowałam się, że muszę takiej osobie płacić 3 tys. miesięcznie plus utrzymanie. Co robić, jeśli mam emeryturę poniżej 3 tys. a czynsz wynosi ok ... Pokaż pełną treść pytania ›
Tessa3es:
Ojciec 96 lat żyje w związku nieformalnym od 10 lat.Czy mam obowiązek opieki.Nie dogaduję się z jego partnerką. Zajmuję się domem pod jego nieobecność. Zalatwiam recepty na leki.Robię opłaty.W sytuacjach kryzysowych pozbywa się go.Wraca do domu i ja zajmuję się ojcemOstatnio uratowałam mu życie. Zau... Pokaż pełną treść pytania ›