Jeśli szef tupie, krzyczy, krytykuje, a następnie przypisuje sobie zasługi za pracę podwładnych, ma to ogromny wpływ na samopoczucie i wydajność pracowników.
Praca z niekompetentnym czy zastraszającym szefem nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Spędzamy w pracy co najmniej jedną trzecią doby, więc atmosfera w niej panująca znacząco oddziałuje na nasze samopoczucie: i fizyczne, i psychiczne.
Nieustająca emigracja Polaków, a przez to zwiększający się popyt na zagranicznych pracowników wśród przedsiębiorców prowadzących działalność w Polsce przekładają się na większą otwartość na tzw. „imigrantów zarobkowych”. Nie tylko uzupełniają luki na polskim rynku pracy, ale także uświadamiają Polakom liczne braki legislacyjne systemu prawnego oraz braki świadomości prawnej w zakresie prawa pracy, co jest często przyczyną stosowania dyskryminacji i mobbingu w środowisku pracy.
Czy Polacy czują się docenieni w pracy? Aż 84% Polaków słowa uznania słyszy tylko okazjonalnie lub nie słyszało ich nigdy. Biorąc pod uwagę fakt, że pieniądze przestają być głównym motywatorem trzymającym nas w firmie, a coraz bardziej liczą się takie elementy jak dobra atmosfera czy właśnie poczucie bycia docenianym, wyniki są niepokojące dla pracodawców.
Według definicji Państwowej Inspekcji Pracy stres w miejscu pracy występuje wtedy, kiedy osoby pracujące – pracownicy i pracodawcy – odczuwają dyskomfort psychiczny dotyczący warunków lub wymagań pracy w sytuacji, w której w danym momencie warunki i wymagania te przekraczają ich możliwości.
Handlowcy i menadżerowie to tylko niektóre profesje, które zagrożone są wypaleniem zawodowym. Takie wypalenie powoduje nie tylko spadek efektywności, ale także może prowadzić do depresji. W Polsce problem wypalenia zawodowego jest ogromny, lecz w dalszym ciągu ukryty.