Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan propozycja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zmian w systemie o emeryturach kapitałowych grozi w efekcie likwidacją systemu emerytalnego w obecnym kształcie.
11 stycznia w MPiPS odbyła się konferencja prasowa poświęcona założeniom do projektu ustawy zmieniającej ustawę o emeryturach kapitałowych. Wzięli w niej udział minister Jolanta Fedak i podsekretarz stanu Marek Bucior.
Od 1 stycznia 2010 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego będzie ustalane niezależnie od dochodów rodziny i na czas nieokreślony, a jeżeli orzeczenie o niepełnosprawności albo znacznym stopniu niepełnosprawności było wydane na czas określony - do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
7. października Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak oraz Stephen Smith, Minister Spraw Zagranicznych, ze strony australijskiej Umowę między Polską a Australią o zabezpieczeniu społecznym oraz Porozumienie Administracyjne w sprawie jej stosowania.
Jak wynika z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Dezaktywizacja osób w wieku okołoemerytalnym", ponad 70% obywateli chętnie korzysta z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Jednakże, są i tacy, którzy przedłużają czas aktywności zawodowej. Okazuje się, że tu motywacje kobiet i mężczyzn znacznie się różnią.
Od 1 kwietnia 2009 r. zaczną obowiązywać nowe wysokości jednorazowych odszkodowań wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie przepisów ustawy wypadkowej. Świadczenia w nowej wysokości będą obowiązywać do 31 marca 2010 r.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyjęło Krajowy Program "Zabezpieczenie Społeczne i Integracja Społeczna na lata 2008-2010". Dokument został przygotowany w związku z uczestnictwem Polski w otwartej metodzie koordynacji Unii Europejskiej w dziedzinie zabezpieczenia społecznego i integracji społecznej. Obok wielu przedsięwzięć, które planuje się podjąć we wspomnianej dziedzinie, istotnym punktem jest działanie na rzecz rozwój usług dla ludzi starszych.
Pracownik, który nabył prawo do emerytury może spodziewać się, że fakt ten przesądzi o rozwiązaniu z nim stosunku pracy. Co więcej, pracodawca nie jest zobligowany do merytorycznego uzasadnienia podjętej w tej sprawie decyzji. Zdaniem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, praktyka ta nie jest przejawem dyskryminacji osób starszych.
Jak informuje „Gazeta Prawna”, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje skrócenie okresu, w którym pracodawcy wypłacają uposażenie pracownikowi po pięćdziesiątym roku życia za czas pozostawania na zwolnieniu lekarskim. Ma to być jeden z zapisów tzw. ustawy zatrudnieniowej.
Lista zawodów uprawnionych do wcześniejszych emerytur wydłuża się, a już powszechnie znane są dane szacunkowe informujące, że w latach 2009 – 2013 na wypłaty emerytur zabraknie 158 miliardów złotych. Rząd stara się ograniczyć listę zawodów uprzywilejowanych, a związki zapowiadają ostrą walkę, wkrótce w stolicy mają się odbyć liczne demonstracje.
W 2007 roku na wcześniejszą emeryturę przeszło 177 tysięcy osób, a w bieżącym roku – jak szacują eksperci – z tego świadczenia skorzysta jeszcze większa liczba dotychczasowych pracowników. Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej poinformowała, że aktywnych zawodowo jest obecnie jedynie 28% Polaków w wieku powyżej 55 lat.
Hutnicy, maszyniści, motorniczy, dróżnicy i kierowcy autobusów miejskich – oto zawody, uprawniające do przejścia na wcześniejszą emeryturę według projektu ustawy o emeryturach pomostowych, opracowanego przez Ministerstwo Pracy.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o „organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych”. Dzięki zmianom przepisów osoby urodzone po 1948 roku, które przystąpiły do OFE, będą miały prawo do wcześniejszej emerytury.
W lutym bieżącego roku Komisja Nadzoru Finansowego zaprezentuje analizy odnoszące się do planów przekazania OFE pod nadzór ZUS.
Anna Kalata, minister pracy i polityki społecznej, zapowiedziała, że będzie można zrezygnować z Otwartych Funduszy Emerytalnych i powrócić do systemu oferowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pani minister zapowiedziała jednak, że dotyczy to osób, którym uczestnictwo w OFE zabiera możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.