Otyli ludzie mogą być narażeni na większe ryzyko migreny epizodycznej.
Migreny to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Atakom choroby często towarzyszą nudności, wymioty i zwiększona wrażliwość na światło. Na migreny cierpi 10-12 proc. populacji. Choroba jest bardzo uciążliwa i znacznie obniża jakość życia. Dotychczas nie opracowano w pełni skutecznego leku na tę przypadłość. Na chorobę częściej zapadają kobiety, stanowią około 70 proc. pacjentów.
Migrena może powodować trudny do zniesienia ból i dramatycznie osłabić jakość życia - nierzadko wywołuje znaczące zmiany nastroju, a pulsujący ból utrudnia lub wręcz uniemożliwia sen czy pracę. Dotychczas nie odnaleziono przyczyn migren, ale badacze są coraz bliżej ich zidentyfikowania.
W ostatnich latach notuje się istotny wzrost zgonów kobiet w średnim wieku z powodu przedawkowania opioidowych leków przeciwbólowych na receptę, informuje amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention).
Walka z zaburzeniami snu często wymaga zmiany określonych nawyków, a nawet stylu życia. Czasem jednak jest nieskuteczna ze względu na zażywane leki. Niektóre medykamenty wzmagają problem bezsenności.
Pacjentom zmagającym się z chorobą Alzheimera polecane są lecznicze zioła.
Najnowsze wyniki badania „Polacy o migrenie" wskazują, że nasze społeczeństwo nadal niewiele wie na temat tej uciążliwej dolegliwości. Migrena to nie tylko silny ból głowy czy wymówka. To znacznie więcej - poważne i przewlekłe schorzenie, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Pacjenci na nią cierpiący często spotykają się z niezrozumieniem i brakiem akceptacji, a to właśnie wsparcie ze strony otoczenia jest jednym z najważniejszych czynników pomagających w walce z migreną.
Większość z nas od czasu do czasu miewa bóle głowy. Mogą być związane ze stresem, dietą przekroczeniem określonej dawki alkoholu. Bez względu na przyczynę utrudniają normalne funkcjonowanie. Poniżej kilka interesujących faktów na temat tej powszechnej dolegliwości.
Ból głowy to chyba najpowszechniejszy stereotypowy powód rezygnacji z seksu. Okazuje się jednak, że może nie być dostatecznym uzasadnieniem, miłość fizyczna bywa pomocna w łagodzeniu migreny i klasterowych bólów głowy.
Schorzenia mózgu, w tym zaburzenia rozwojowe, psychiatryczne i zaburzenia zwyrodnieniowe układu nerwowego, są ogromnym obciążeniem, zarówno pod względem ogromu ludzkich cierpień, jak i kosztów gospodarczych.
W słynnym filmie science fiction „Pamięć absolutna" mieszkania były zaopatrzone w okna z wirtualnymi krajobrazami - można było sobie wybrać jakiś spośród szerokiej gamy dostępnych pejzaży: od zaśnieżonych gór po dziewicze słoneczne plaże. Posiadanie takich widoków może relaksować po długim dniu pracy znacznie lepiej niż w telewizja. Okazuje się, że wizualny bodziec pomaga w walce z niektórymi chorobami, np. migreną.
Z najnowszych badań wynika, że aż 92% Polaków cierpi na bóle głowy. Z kolei aż 25% ankietowanych deklaruje, iż zmaga się z dolegliwością migreny. Skala tego problemu może być jednak znacznie większa. Okazuje się, że prawie 30% respondentów, którzy w badaniu zadeklarowali, że cierpią na bóle głowy, odczuwa jednocześnie inne objawy towarzyszące, takie jak: nudności, nadwrażliwość na światło czy dźwięk.
Choć jest wykorzystywana przez człowieka od tysięcy lat do wyrobu narzędzi, miedź odgrywa również ważną rolę w organizmie.
Tabletki przeciwbólowe relatywnie szybko i skutecznie pomagają pozbyć się dolegliwości umożliwiając powrót do normalnego funkcjonowania. Jednakże nadmiar szkodzi - okazuje się, że wielu ludzi cierpi na ból głowy, ponieważ zbyt często sięgają po nieprzepisane przez lekarzy leki.
Wśród licznych przyczyn, które wpływają na występowanie bólów głowy, wskazuje się także wybór diety. Produkty spożywcze, mogą być nawet w ponad 30% przyczyną pojawiania się i nasilania migreny. Jakość pożywienia, sposób łączenia poszczególnych produktów ale także nawyki żywieniowe i smakowe to zatem znaczący wśród kilkudziesięciu przyczyn wywołujących bóle głowy.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem