Migrena należy do chorób lekceważonych, ponieważ jej obawy nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. Sprawę pogarsza fakt, że nie istnieje medykament mogący wyleczyć opisywaną przypadłość. Chorobę definiuje się jako gwałtowny, okresowy, pulsujący ból głowy. Częściej zapadają na nią kobiety, stanowią około 70% chorych.
Wielu z przygotowywanych przez nas potraw, a w szczególności ciast, nie wyobrażamy sobie bez dodatku aromatycznych przypraw korzennych, używanych w kuchni od wieków. Pamiętajmy jednak, że, poza wzbogacającymi nasze wypieki smakiem i zapachem, posiadają one także zdrowotną moc.
Migrena to coś więcej niż zwykły ból głowy, to utrudniająca życie choroba. Trudne jest także jej zdiagnozowanie i leczenie.
Ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w organizmie maleje z powodu nieprawidłowej diety, chorób i procesu starzenia się. Tymczasem olej z wiesiołka jest unikalnym źródłem wspomnianych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu gamma-linolenowego (GLA).
Co znaczy migrena, wie tylko ten kto choć raz jej doświadczył. Pozostali podchodzą raczej sceptycznie do tego zagadnienia i często traktują cierpiących na migrenę z przymrużeniem oka lub nawet lekceważeniem.
Zespół jelita drażliwego to przewlekłe schorzenie o charakterze czynnościowym, trwającym przez co najmniej trzy miesiące i charakteryzujący się zaburzeniami w pracy jelit, których najbardziej stałymi objawami są bóle brzucha, towarzyszące im zaburzenia w oddawaniu stolca oraz wzdęcia.
Amerykańscy naukowcy dowiedli, że starsze kobiety cierpiące na migrenę z aurą są bardziej narażone na atak serca, wylew, śmierć spowodowaną kłopotami z sercem niż kobiety w podobnym wieku, które doświadczają migreny bez aury, bądź w ogóle nie miewają migreny.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem